Finans

ABD Ekonomik Verileri ve Altın Fiyatları İlişkisi

Gram altın fiyatlarını çok sayıda unsur bulunmaktadır. Fakat bunlar arasında bazılarının önemi çok çok daha büyük olup altın ons fiyatları ve gram altın fiyatları üzerinde direkt etkili olmaktadır. Bunlardan biri de ABD’den gelen ekonomik veriler(göstergeler)dir. ABD verileri ve altın ons/gram fiyatları arasındaki bağlantıya bakalım:

Gerek amatör gerekse de profesyonelce olsun, gram altın al-sat yapanların takip ettiği bir ekonomik veriler takvimi vardır. Bu takvimde yer alan ABD verileri açıklanma tarihleri de önem arz etmektedir. Misal işsizlik başvuruları… ABD işsizlik başvuruları verisi beklentilerin üzerinde geldiyse, bu durum ABD’deki ekonomi çarkının işlemeye başladığını ve işsizliğin azaldığını gösterir. Haliyle şu an düşük düzeyde seyreden ABD’deki faiz oranlarının yükseltilmesi konusunda, ABD merkez bankası FED’in eli güçlenir ve bu ABD dolarının güçlenmesine(yükselmesine) ortam sağlar. Altın ons fiyatlarının da ABD doları üzerinden fiyatlandığını hesaba kattığımızda yükselen dolar fiyatı, altın ons fiyatlarını yükseltir. Tabi bu durumu direkt gram altın fiyatlarının yükselmesi olarak algılamamak gerekir. Altın onsu dolar fiyatı bakımından yükselse de dolar miktarı açısından düşebilir. Şöyle bir örnek verelim;

 

Dolar fiyatı 3,70 TL iken iyi gelen ABD verileri ile 3,75 TL olsun…

Altın Ons Fiyatları da 1 ons 1220 dolar iken 1200 dolara düşsün…

 

Hesaplama yaptığımızda, değişen bu veriler sonrası gram altın fiyatları ilk etapta 145,1 TL iken, 144,6 TL’ye inebilir. Bu sebeple tek bir veri üzerinden hareket etmeyip, veriler arasında kıyaslama yapmamız gerekir.

Herkese bol kazançlar….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir