Finans

Altın Fiyatları Neden Yükseldi?

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler üzerine birçok yazı kaleme aldık. Peki dün itibariyle gerçekleşen altın fiyatlarındaki ani yükselişin nedeni nedir? Detaylar yazımızda…

Altın Fiyatları Neden Yükseldi?

Gram altın yatırımı yapanların hem ekonomi hem de siyaset gündemini çok iyi takip etmesi gerektiğini daha önce paylaştığımız yazılarda ifade etmiştik. Gram altın fiyatlarındaki son yükselişin nedeni de iç ve dış siyasetteki gelişmeler olarak sıralanabilir. Eğer ki haberleri takip ediyorsanız bir kaç gün önce ABD başkonsolosluğunda çalışan bir personelin gözaltına alındığını ve dün itibariyle tutuklandığını okumuşsunuzdur. Türkiye’nin bu hamlesine istinaden ABD tarafından sert bir tutum geldi ve ABD, Türkiye vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldığını duyurdu. Akabinde Türkiye’nin de ABD vatandaşlarına yönelik vize başvurularını askıya alma kararıyla birlikte gerilen ortam, finans piyasasına çok ciddi etki yaptı. An itibariyle yüzde 5 civarında kayıp yaşayan borsa endeksi 100 bin seviyesinin altına geriledi. Türk lirası bazında 3,76 TL seviyelerini test eden Dolar fiyatı ise an itibariyle 3,70 seviyelerinde yer alıyor. Tüm bu veriler çerçevesinde altın fiyatları neden yükseldi sorusuna cevap olarak doların ani yükselmesi diyebiliriz.

Altın Fiyatları Daha da Yükselir mi?

Tamamıyla dış siyasetteki gerilim nedeniyle yükselen doların etkisiyle artan gram altın fiyatları, bundan sonraki süreçte de artmaya devam eder mi? Açıkçası ABD ile yaşanan bu gerilimin tansiyonu kısa sürede düşürülmediği müddetçe altın fiyatları yükselmeye devam edecektir. Gram altın yatırımı yapanların özellikle dolardaki hareketliliği sürekli izlemeli ve ABD ile yaşanan gerilimi iyi takip etmeleri gerekmektedir.

Gram altın, en çok tercih edilen yatırım türlerinden birisidir. Borsa ile birlikte milyonlarca kişi tarafından yakından takip edilmektedir. Borsa ile birlikte diyorum çünkü özellikle dolar ile gram altın arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Bunun nedenlerini daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik.

Gram altının kısa vadede değişik fiyatlarla ortaya çıkmasında en büyük etken Amerikan dolarıdır. Doları etkileyen unsurları da az çok herkes tahmin etmektedir.

Her ne kadar son günlerde gram altın fiyatlarında düşme yönelimi olsa da, özellikle son 1 ay içerisinde gram altın rekor üstüne rekor kırmıştır. Peki bu kadar yükselmesinin nedenleri nelerdir.

SON GÜNLERDE MEYDANA GELEN OLAYLAR

Gram altının son zamanlarda bu kadar yükselişe geçmesinin nedenlerini tek bir noktaya bağlamak doğru değildir. Ancak dolara bağlı olduğunu net olarak söyleyebiliriz.

Peki o zaman dolar neden bu kadar yükseldi diye de sorabilirsiniz.

Reza Sarraf olayı, ardından ABD başkonsolosluğu çalışanı, Halk bankası çalışanı, Kudüs meselesi, PKK/PYD meselesi gibi o kadar fazla gerilimi artırıcı olay olmuştur ki. Bu olayların hepsi de kısa süre öncesine ait olaylardır. Doların bu kadar yükselmesinde ana etken de Amerika ile Türkiye arasındaki bu gerilim artırıcı olaylardır.

Halen devam eden ve Amerika tarafından başlatılan vize krizini de bu nedeler arasında saymalıyız. Tüm bu olaylar Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesine ve dolaylı olarak da gram altının da fiyatlarının yükselmesine neden olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir