Finans

Altın Fiyatlarını Ne Etkiliyor?

Bir önceki yazımızda, yatırım argümanları içinde en doğal ve güvenli olanın altın yatırımı olduğunu belirtmiştik. Bugün ise gram altın fiyatlarını etkileyen temel unsurlardan bahsedeceğiz.

Altın’ın iyi bir yatırım aracı olduğunu belirtsek de belli başlı konuları takip ve analiz etmeden kâr elde edilebileceğini söylemek zor olur. Peki altın fiyatlarını etkileyen bu temel değişkenler neler?

Altın en doğru yatırım araçlarından birisidir. Ancak, hiçbir yatırımın kaybetme riskinin bulunmadığını söylemek doğru olmaz. Altında da kaybetme riski vardır. Bunun için altının risk analizini de yapmalı ve altın piyasasını takip etmelisiniz.

ALTIN ONS FİYATI NEDİR?

Altının değer kazanmasını ya da kaybetmesini etkileyen birçok neden sayılabilir. Öncelikle altın piyasasını takip edecekseniz ons fiyatının ne olduğunu bilmelisiniz. Altın piyasasında geçen ons fiyatı, 31,103 gram 24 ayar altının Amerikan Doları cinsinden değerini gösterir.

Yani eğer altın ons fiyatını 31,103’e bölerseniz, gram altının dolar cinsinden değerini bulursunuz. Eğer TL. olarak öğrenmek istiyorsanız da doların o anki TL. karşısındaki değerini bilmeli ve gram altın fiyatını o değer ile çarpmalısınız. Ancak, bu hesaplamayla uğraşmanıza gerek yoktur. Zaten 24 ayar altının gram değerinin hesaplanmış hali size finans piyasalarında sunulmaktadır.

ALTIN VE DOLAR İLİŞKİSİ

Burada şunu anlayabilirsiniz. Altın ve dolar birbiri ile doğrudan ilişkilidir. Özellikle ülkemizde doların değerinin sürekli artıyor olması, altın yatırımcılarını mutlu ettiğini söyleyebiliriz. Ancak, altına yeni yatırım yapmayı düşünenler ise tabi ki değer kaybetmesini bekliyorlar.

Çünkü yatırımda mantık budur. Düşük fiyattan almaya ve yüksek fiyattan almaya çalışmalısınız.

Doları etkileyen her şeyin altını da doğrudan etkilediğini söyleyebiliriz. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın herhangi bir yerinde Türkiye ile ilgili olan bir olay, söylem, siyasi eylem doğrudan dolar piyasasını etkilerken, dolaylı olarak da altın piyasasını etkilemektedir.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Temel Faktörler

1-) Altın’ın Ons Fiyatı: Uluslararası piyasalarda altın fiyatlarına ilişkin ölçü birimi olarak ons değeri kullanılmaktadır. 1 onsun değeri, gram cinsinden 31,103 grama eşittir ve altın onsu Amerikan doları cinsinden ifade edilmektedir.

Örnek üzerinden hareket edelim; yandaki tabloda bugüne ait altın ons fiyatı yer almaktadır. İşaretlediğimiz değer olan 1.241,25 rakamı, 1 ons Altın’ın dolar cinsinden değeridir. Yani bugün itibariyle 1 ons yaklaşık 1241 dolardır. Yerli para cinsinden de 1 gram altın fiyatı;

 

Görüldüğü üzere Altın’ın ons fiyatı, gram altın fiyatlarına direkt etki etmektedir. Bu nedenle ons fiyatını ve bu fiyatı etkileyecek unsurları iyi takip etmek gerekir.

2-) Doların Fiyatı: Gram altın fiyatlarını etkileyen bir diğer temel unsur da doların yerli para cinsinden değeridir. Ülke içindeki siyasi, ekonomik vb. gelişmeler nedeniyle artan veya azalan dolar fiyatı, gram altın fiyatlarını direkt etkilemektedir.

Altın gramı fiyatını etkileyen temel unsurları açıklamaya çalıştık. İlerleyen dönemdeki yazılarımızda, altın ons fiyatını etkileyen değişkenlerden ve doların fiyatına etki eden unsurları incelemeye çalışacağız. Herkese bol kazançlar…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir