Finans

Altın Gramı 145,2 tl Seviyelerine Yükseldi, Peki Neden?

Gram altın fiyatları daha bir gün öncesine kadar 142,5 TL seviyelerini görmüştü. Yazıyı kaleme aldığımız an(09/08/2017 16:00) itibariyle ise altın gramı 145,2 seviyelerini aşmış durumda. Peki gram altın fiyatlarında bu ani yükselişin nedeni nedir?

ABD-Kuzey Kore Gerilimi Gram Altın Fiyatlarını Etkiliyor!

Daha önceki yazılarımızda gram altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden biri olan jeopolitik risklerden bahsetmiştik. An itibariyle yükselen gram altın fiyatlarının temel nedeni de jeopolitik risklerden kaynaklanıyor. ABD ile Kuzey Kore arasındaki savaş gerilimi karşılıklı tehditlerle tırmanmaya devam ediyor. Özellikle nükleer sistemler üzerinden yürüyen savaş tehditleri, dünyayı ciddi manada tedirgin etmiş durumda. Dünya borsalarındaki genel düşüşün nedeni de bundan kaynaklı. Borsalardan çıkan para, piyasalarca güvenli liman olarak nitelendirilen altın yatırımına kaymış durumda. Türkiye’de ise borsadan çıkan para kısmen dolara yönelmiş durumda. Küresel çapta yükselen altın ons fiyatlarına yükselen doların eşlik etmesiyle gram altın fiyatları çifte artış gösterdi diyebiliriz.

 

Gram altın fiyatlarını etkileyen faktörleri bilmek ve takip etmek, gram altın yatırımında kazanmayı daha da risksiz hale getirmektedir. Bu nedenle piyasadaki belli başlı gelişmeleri her daim takip altında tutmalısınız. Hepinize bol kazançlar.

Üzerinden daha 1 ay geçmedi altın rekor seviyelerine yükseldi ve 164,8 TL. seviyelerine kadar çıktı. Oysa sadece 10 gün önce 152 TL. seviyelerinde ilerleyen gram altın neden bu kadar yükselme gösterdi. Bu yükselmenin asıl nedeni nedir?

KUDÜS MESELESİ GERİLİMİ ARTIRIYOR?

Yıllardır orta doğu meselesi kanayan bir yara olarak ortada iken, bir de Trump tarafından Kudus’ün İsrail başkenti olması tartışmasının ortaya atılması, birçok Müslüman ülkesi ile ABD’yi karşı karşıya getirdi. Bir taraftan Türkiye önderliğinde İstanbul’da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatı sonrasında alınan kararlar da gerilimi artırdı.

Müslümanların kırmızı çizgisi olan Kudüs konusunda gerilim tırmandıkça doların yükselmesi de durdurulamıyor.

En son Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin yaptığı toplantıda çıkan ABD’nin veto etmesi durumu da yeni bir tartışmayı gündeme getirdi.

Suriye meselesi, Kore-Trump gerilimi derken, gram altının bu seviyelere kadar çıkması kaçınılmaz olmuştur. Tabi ki bunun yanında

Rusya ve Çin ile ilgili yaşanan gelişmelerin de doların ateşinin yükselmesine neden olduğunu söyleyebiliriz.

DOLAR YÜKSELMEYE DEVAM EDER Mİ?

Gram altını doğrudan etkileyen doların yükselmesinin devam edip etmeyeceği, dünyada ülkelerin atacağı adımlara bağlı olacaktır. Bu nedenle her ne kadar bu konuda tahmin yürütmek zor olsa da, ne dolar fiyatlarında ne de gram altın fiyatlarında çok fazla düşüş beklemenin şuan hayalden ibaret olacağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir