Finans

Altın Gramı İçin Dolar Takip Edilmeli!

Gram altın yatırımı yapanların dikkat etmesi gereken noktaları elimizden geldiğince açıklamaya çalışıyoruz ve buna devam edeceğiz. Fakat bazı dönemler vardır ki gram altın fiyatlarını etkileyen faktörlerin birkaçını çok daha önemle ve dikkatle izlemek gerekir. Tam da böyle bir dönem içinde yer aldığımız için bu konuya vurgu yapmak istedik.

 

 

Dolardaki Artışa Dikkat!

Biliyorsunuz ki ülke içindeki siyasi gelişmeler, altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden biridir. İçinde bulunduğumuz dönemde de ülkemiz için çok önemli olan bir referandum oylaması yapılacak. Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçiş için yapılacak olan referandum oylamasının sonucunu kestirmek gerçekten de güç fakat şunu biliyoruz piyasalarda bir dalgalanma olacak. Bu dalgalanma doları ve altın gramı fiyatlarını ne yönde ve ne oranda etkileyecek bilmiyoruz. Nitekim iç ve dış ekonomi çevrelerinin hangi sonuca göre pozisyon aldığı belirsiz… Her ne kadar belirsiz bir dönemde olsak da bazı öncü hareketleri yorumlayarak en doğru konuma yerleşebiliriz. Bu sayede gram altın fiyatlarındaki değişimi lehimize çevirebiliriz. Nasıl mı? Misal Avrupa ile yaşanan son dönemlerdeki olaylardan yola çıkarak bir tez oluşturabiliriz. Ülke içindeki iş çevrelerinin istikrara yönelik pozisyonundan bir çıkarım elde edebiliriz. Tüm bunları üst üste koyarak eminim ki sağlıklı tespitler yapılabilir. Her ne olursa olsun şunu da bilmek gerekir ki belirsizlik dolar için besleyici bir unsur olabilir. O sebeple belirsizlik arttıkça doların fiyatı da hareketli olacaktır. Doların artması da doğal olarak gram altın fiyatlarının artmasına neden olacaktır.

Altın gramı ile dolar arasında doğrudan bir ilişki olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız, önceki yazılarımızı okumamışsınız demektir. Bilmeyenler için hemen kısaca bahsedelim. Altın fiyatları, altın ons olarak belirlenir. Ons değeri ise her yerde Amerikan doları üzerinden hesaplanır. Yani, bir onsluk altın fiyatının, 1 gr. altına dönüştürülmesinde, ülkemizdeki Amerikan dolarının değerine bakılır.

Tabi ki altın fiyatını belirleyen tek kriter Amerikan doları değildir. Ancak, Amerikan doları bu kriterlerden birisi hatta önemli kriterlerden birisi olduğu için sizi de bu konuda bilgilendirmek istiyoruz.

DOLARIN ARTMASI GRAM ALTINI ETKİLER

Ülkede meydana gelen önemli gelişmeler dolar fiyatlarının artışına ya da düşüşüne neden olur. Bu önemli olaylar, siyasi, ekonomik ya da kültürel olaylar olabilir. Örneğin, son yaşanan darbe girişimi nedeniyle doların hangi seviyelere çıktığını takip etmişsinizdir. Yukarıda anlattığımız nedenlerle doların artması altın fiyatlarının da artışına neden olmuştur.

Şuanda da gerek ülkemizdeki, gerek dünya genelindeki tartışmalar nedeniyle altın fiyatları büyük bir değişim ve yükselme sürecindedir.

ÜLKE GÜNDEMİ GRAM ALTIN FİYATLARINI ETKİLER

Eğer, gram altını yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, mutlaka dolar kurunu da takip etmelisiniz. Özellikle, 2019 yılında çok önemli seçimler varken, hatta bu seçimin 2018 yılında erken seçim olarak yapılabileceği söylentileri varken, bu konuda tahminde bulunmak çok kolay olmayacaktır. Ancak, uzun bir süre yükselişin devam edeceği öngörülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir