Finans

Altın Tahvili ve Altın Kira Sertifikası ile Ne Kadar Para Kazanılır?

Finans piyasaları tarafından güvenli liman olarak adlandırılan yatırım araçlarından altın, kuşkusuz ki bireysel yatırımcılar tarafından da sıkça tercih ediliyor. Bunun doğal sonucu olarak da gerek banka altın hesabı gerekse de yastıkaltı altın olarak tabir edilen fiziki altın birikimi giderek artıyor. Özellikle evlerdeki yastıkaltı altın birikiminin 100 milyar dolara yaklaştığını tahmin eden ekonomiden sorumlu hükümet yetkilileri, bu fiziki altınları piyasaya kazandırmak istiyor. Bu kapsamda, bahse konu fiziki altın birikimini ekonomiye kazandırmak maksadıyla geçtiğimiz günlerde piyasaya altın tahvili ve altın kira sertifikası adı altında iki yatırım aracı sürüldü. Peki altın tahvili nedir, altın tahvilinden ne kadar para kazanılır, altın kira sertifikası nedir ve altın kira sertifikasından ne kadar para kazanılır?

 

 

Altın Tahvili Nedir?

 

Öncelikle tahvil nedir, açıklayalım. Tahvil kısaca borçlanma senedi anlamına gelmektedir. Şöyle ki, belli bir miktar paranız var ve bu parayı belli bir süre ve sabit bir getiri ile başkasına kiralıyorsunuz. Bir nevi para kiralama işi diyebiliriz. Peki altın tahvili nedir? Altın tahvili de bu kiralama işleminin altın emtiası üzerinden yapılmasıdır. Yani elinizdeki altınları belli bir süre ve sabit getiri ile başkasına kiralıyorsunuz.

 

 

 

Altın Kira Sertifikası Nedir?

 

Altın kira sertifikası da altın tahvili gibi belli bir süre ve sabit bir getiri ile kazanç sağlayan değerli kağıtlardan biridir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yine elimizdeki altınları kiralama yoluyla gelir elde etmeye olanak sağlamaktadır.

 

 

Altın Tahvili ile Altın Kira Sertifikası Arasındaki Fark?

 

Elindeki fiziki altınları değerlendirmek isteyen bireysel yatırımcıların çoğu, özellikle teknik kavramların fazla olması nedeniyle altın tahvili/altın kira sertifikası yatırımına sıcak bakmıyor. En basit ifadeyle altın tahvili ile altın kira sertifikası arasındaki fark nedir, bilinmiyor. Peki iki yatırım aracı arasındaki farklar nedir? Açıkçası fiziki altınları değerlendirme aşamasında iki değerli kağıdın da getiri/kazanç açısından birbirinden farkı yoktur diyebiliriz. Tek farkları şudur ki altın tahvili ile elde edilen kazanç kupon geliri, altın kira sertifikası ile elde edilen kazanç ise kira geliri olarak adlandırılmaktadır.

 

 

 

Altın Tahvili / Altın Kira Sertifikası ile Ne Kadar Para Kazanılır?

 

Hazine Müsteşarlığı tarafından Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla piyasaya sürülen altın tahvili ve altın kira sertifikası konusunda en çok merak edilen husus şüphesiz ki vadettiği kazanç… Peki altın tahvili ve altın kira sertifikası ile ne kadar para kazanılır?

Ziraat Bankası tarafından ihraç edilen altın tahvili ve altın kira sertifikasına 6(altı) ayda bir ödeme yapılmaktadır. İlk altın tahvilleri için altı aylık dönem için kira faiz oranı %1,20 olarak belirlenmiştir. Rakamlar üzerinden örnek ile altın tahvilinden ne kadar para kazanılır hesaplayalım.

Örnek:

25’er gramdan toplam 4 adet ve 22 ayar altın bileziğimiz var. 22 ayar altın, %91,6(916,66/1000) oranında saf altın barındırır. Altın talep toplama döneminde bankaya gittiğimizde, ilgili uzman kişiler tarafından toplamdaki 100 gramlık 22 ayar bileziğimiz, saf altın olarak hesaplanır.

100 x 916,66/1000= 91,666 gramlık saf altın yatırımcının hesabına aktarılır. Yatırılan söz konusu altın karşılığında sahip olunabilecek menkul kıymetin nominal tutarı 91666 adet tahvil olacaktır.

Not: Vadesiz altın mevduat hesaplarında yer alan her 1 gram altın karşılığında yatırım hesaplarına 1000 adet Altın Tahvili aktarılacaktır. 

 

Kazanç/Getiri Tutarı: Hazine Müsteşarlığınca yayınlanan altın tahvili yatırımcı kılavuzunda da yer aldığı üzere altın tahvili ve altın kira sertifikası kazanç hesaplama işlemi aşağıdaki formüle göre yapılacaktır.

6 Ayda Bir Yapılacak TL Kupon Ödeme Tutarı = (Hesapta Bulunan DİBS Adedi /1000) x (6 Aylık Kupon Oranı) x (Ödeme Tarihi için Geçerli Olan Gram Altın Fiyatı)

 

Bu formüle göre örnekte yer alan 91666 adet altın tahvilimizin 6 aylık getirisi şu şekilde olacaktır;

(91666/1000)x(0,012)x(151)= 166 TL

Altın tahvili, altın rezervi yüksek olan ülkelerde yaşanan olaylara, bir takım değerli maden ve petrolün fyat değişikliklerine, özellikle Amerikan merkez bankası FED kararlarına göre, ülkenin reel faizine, enflasyon oranına, belirli dönemlerdeki büyüme oranına, ABD Dolarının durumuna ve altın üreticilerinin giderlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kimi zaman bu kriterlerin birisi, kimi zaman da birden fazlası etkili olabilmektedir. Bunların her biri gram altını etkilediği gibi, aynı zamanda altın tahvili ve altın kira sertifikası üzerinde de doğrudan etki etmektedir.

SÜPER GÜÇLERİN ETKİSİ

Gram altın ve altın tahvili denildiğinde bir takım güçlerin etkisinden söz etmemek mümkün değildir. Özellikle doların ipini elinde bulunduran süper güç ABD, bu konuda en etkili ülkelerin başında gelmektedir.

Ekonomik olarak gelişmekte olan ülkelerden birisi olan Türkiye’de, gündemi kısa sürede değiştirerek, tahvil dengelerini alt üst etmek, bu ülkeler için hiç de zor olmamaktadır. Burada Amerika Merkez Bankası’nın da büyük bir role sahip olduğunu söyleyebiliriz. FED tarafından yapılacak faiz artışı ile de altın tahvili doğrudan etkilenecektir.

NE KADAR KAZANÇ SAĞLAYABİLİRSİNİZ?

Yukarıda açıklananların her biri gram altın fiyatlarında artışı sağlayacak etkenlerdir. Bu tür risklerin ortaya çıkacağını tahmin edebilenler, ki bu hiç de kolay değildir. Büyük kazançlar elde etmişlerdir. İlerleyen dönemlerde ise, hangi şekilde ne kadar para kazanılabileceğini şimdiden söyleyebilmek kolay olmayacaktır. Ancak, doğru piyasa analizi ve güncel olayları takip ederek kazancınızı artırabilirsiniz.

 

ÖZET

 

(Tahvil başındaki ve 6 ay sonra ödeme zamanındaki gram altın fiyatlarını aynı varsayarsak) Altın tahvili veya altın kira sertifikası ile yaklaşık 13.800 lira değerindeki 91,6 gramlık altınınızdan 6 ay sonunda 160-170 liralık bir gelir elde edersiniz. Bir kıyaslama açısından şunu belirtmek gerekir ki 13.800 tl nakitin 6 ay vadeli banka faizi tutarı 400 ile 800 lira arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir