Finans

Altın Yatırımı Neden Tercih Edilmeli?

Değerli metal madenlerden birisi olan altın, yüzyıllar boyunca en çok kullanılan ve en çok kazandıran yatırımlardan birisi olmuştur. Özellikle dini hassasiyetleri olanların, banka yerine yatırımlarını altına yaptığını söyleyebiliriz.

Altına yatırım yapılmasının önünü açan şey onun güzelliği, görünüşü değildir. Altının değeridir. Özellikle uzun vadede yatırım için altının son derece mantıklı bir tercih olacağını söyleyebiliriz. Bu kadar net söylüyoruz. Çünkü, uzun vadede altına yatırımı yapıp da, çok büyük zarar ettim diyen bir kişi ile karşılaşamazsınız.

ALTIN YATIRIMI İLE PARANIZIN DEĞERİNİ KORUYUN

Altına yaptığınız yatırımlarda mutlaka paranızın değerini korursunuz. Ancak, ne kadar artacağını ise şartlar gösterecektir.

Altına yatırım yapmanın en önemli nedenlerinden birisi de kaybetme riskinin minimum olmasıdır. Enflasyon canavarından paranızı kurtarmak ve değerini kaybetmesinin önüne geçmek istiyorsanız, en doğru yatırım araçlarından birisinin altın olduğunu özellikle belirtmeliyiz.

ALTINLARINIZI ANINDA NAKİTE ÇEVİREBİLİRSİNİZ

Yatırım araçlarından birisidir diyoruz. Çünkü dövize de gayrimenkule de yatırım yapabilirsiniz. Ancak, dövizde riskin daha yüksek olduğunu, gayrimenkulde ise hemen nakite dönüştürme olanağı bulunmaması nedeniyle, altının daha mantıklı bir yatırım olduğunu düşünüyoruz.

Altın, anında nakite çevirebileceğiniz bir yatırım aracıdır. Herhangi bir bölgede, istediğiniz kuyumcuya verip hemen değerindeki nakit parayı cebinize koyabilirsiniz.

Altında fiyat da bellidir. Nereye giderseniz gidin, alış ve satış fiyatları standartları olduğu için aldatılmazsınız ve komisyoncuya ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

En makul ve doğru yatırım aracı olarak, gerek uzmanlar gerek amatör yatırımcılar tarafından altın yatırımı önerilmektedir. Peki bu önerilerin haklılık payı var mı? Bugünkü yazımızda, altın yatırımı yapılması tavsiyelerine dayanak olan olguları değerlendireceğiz.

Altın’ın tarihine kısaca bir göz atarsak; eski çağlardan beri en değerli metallerden biri olarak işlem gördüğünü, birçok medeniyette de para yerine kullanıldığını görebiliriz. Günümüzde de çok önemli bir emtia sayılan altın, dolaşımdaki paranın adeta sigortası hüviyetindedir. Şunu da belirtmek gerekir ki kimyasal ve fiziksel açıdan barındırdığı özellikler sayesinde günümüz teknolojisinde de kullanılmaktadır. Tüm bunları bir araya getirince, altın yatırımı; hem en gözde hem de en garantili yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Paramızı enflasyona karşı koruyabileceğimiz en önemli yatırım aracı Altın’dır. Bu anlamda gayrimenkul yatırım araçlarını da savunanlar olacaktır elbette ama altın yatırımı çok esnek bir yatırım aracıdır. İhtiyaç halinde anında nakite dönüştürülebilir yapısıyla, önemli bir avantaj sunmaktadır. Bu bağlamda bankalarda gram altın hesabı konusunu da ilerleyen zamanlarda masaya yatıracağız.

Son olarak bundan sonraki birçok yazımızda da vurgulayacağımız bir hususu dile getirmek istiyoruz; altın yatırımı sabır işidir, sabreden kazanmasa dahi kaybetme ihtimali her daim çok azdır. Herkese bol kazançlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir