Finans

Banka Altın Hesabı Açarken Dikkat Edeceğimiz Noktalar

Önceki yazılarımızda, altın yatırımının fiziki altın yatırımı ve banka gram altın yatırımı olarak genel itibariyle iki şekilde yapıldığını fakat nispeten daha avantajlı olan yöntemin banka altın hesabı açtırmak yoluyla gram altın birikimi olduğunu belirtmiştik. Bugünkü yazımızda da banka gram altın hesabı açtırmak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini anlaşılır şekilde özetlemeye çalışacağız. Nitekim bankalar, altın hesabı konusunda kendi içlerinde birçok avantajları ve dezavantajları barındırmaktadır.

Banka Altın Hesabı Açtırma

Banka altın hesabı açtırma aşamasında çalışacağımız bankayı belirlerken aşağıdaki hususlara bakmalıyız;

1-) Çalışacağımız bankanın gram altın alış ve satışı arasında uyguladığı farka iyi bakmalıyız. Bazı bankalarda bu fark yüksek iken bazı bankalarda olabildiğince düşüktür. Ek olarak altın fiyatlarındaki dalgalanmaların yüksek olduğu zamanlarda bazı bankalar, gram altın alış-satış farkını yükseltmektedir. Bu nedenle gram altın alış-satış arasındaki farkın en düşük olduğu ve altın fiyatlarındaki dalgalanma dönemlerinde nispeten daha makul fiyatlama yapan bankaları tercih etmeliyiz.

2-) Altın fiyatlarındaki nispeten daha büyük çaplı değişmelerin yaşandığı durumlarda bazı bankalar, işlemleri çeşitli şekillerde kısıtlamaktadır. Misal kimi banka alış-satış farkını aşırı derecede yükseltmektedir, kimi banka duruma göre alış veya satışa teknik sorunları öne sürerek izin vermemektedir. Bu tarz sorunların en az şekilde yaşandığı bankalar tercih edilmeli.

3-) Dikkat edeceğimiz bir diğer husus da piyasa işlem saatleri dışında, gram altın fiyatları alış-satış farkı nispeten daha düşük olan bankaların tercih edilmesidir. Acil bir nakit ihtiyacı oluşması durumunda, bankadaki gram altın hesabımızdan bir miktar altın satışı yapmamız gerekebilir. Eğer ki işlem saatleri dışında gram altın satış fiyatını nispeten daha iyi(yüksek) tutan bankalar bu anlamda avantajlı olmaktadır.

İlerleyen dönemlerde banka altın hesabı konusunda daha farklı konulara da değineceğiz, herkese bol kazançlar.

 Yatırım yapmanın yöntemlerinden birisi olan altın hesabını nasıl açacağınız ve açarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizlere önemli bilgiler vermek istiyoruz.

Öncelikle, gram altın hesabı açtırmalısınız. Ancak, bankalar arasında bir standart bulunmadığı için sizin için en avantajlı ve karlı olanı seçmelisiniz. Buna göre bankalar ile görüşmeler yapmalısınız. Bankalara hesap açtırmak istediğiniz söylerken, gram altını alış fiyatı ile satış fiyatı arasında ne kadar fark uyguladıklarını sormalısınız. Bu alış satış farkının sabit olup olmadığını da sormalısınız. Çünkü, özellikle fiyat değişikliklerinin çok fazla olduğu diğer bir deyişle düşme beklentisinde oldukları zamanlarda, bankalar alış satış farkını yükseltme eğilimine girmektedirler.

MAKSİMUM SATIŞ SÜRESİNİ SORMALISINIZ

Gram altın hesabı açtıracağınız bankaya sormanız gereken bir başka husus da, gram altın satışı gerçekleştirmek istediğiniz durumlarda, maksimum ne kadar sürede satış işlemini gerçekleştirdikleridir. Bu soru önemlidir. Çünkü, yine dalgalanma olduğu dönemlerde ya alış ile satış arasında yüksek fark talep ediyorlar ya da bir takım bahaneler öne sürerek, arızalar olduğunu söyleyerek işlemi gerçekleştirmeme gayretine girmektedirler.

Banka gram altın hesabınız üzerinden bozdurma işlemi yaparken, piyasa işlem saatleri ile işlem saatleri dışında farklı uygulamalar vardır. Bu konunun da sorulması ve bu konuda en az para talep eden tercih edilmelidir.

Tüm bu sorulara yanıt bulduğunuzda, görüşme yaptığınız kriterleri değerlendirerek banka seçimi yapabilir, hesabınızı açtırabilir ve kazancınızı karlı bir yatırıma dönüştürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir