Finans

Bitcoin Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Adını BTC olarak da sıklıkla duyduğumuz Bitcoin, 2009 yılında ortaya çıkmış sanal bir para birimidir. Herhangi bir banka kuruluşu veya merkez bankasına dahil olmayan dijital bir para türevidir. Üretim kapasitesine baktığımızda ise teknik mana da sadece en fazla 21 milyon adet üretim göstermektedir. Kurucusunun her ne kadar farklı isimlerle anıldığı bir dönemde olsak da en son George Washington Üniversitesi’nde bulunan Nick SZABO adındaki akademisyen olduğu belirtilmektedir. Bitcoin nedir? sorusuna en kısa cevap bu olurken, bu para biriminin kendine has avantajları ve dezavantajları da bulunuyor.

Bitcoin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dijital para birimi büyük ülkelerde yasal olarak kabul edilse de Türkiye ve birçok farklı ülkede de riskli bir durum taşıdığından ötürü yasal olarak kabul görmemiştir. Fakat ülkemizde ve yasal olmayan birçok farklı ülkede de kullanımı yüksek seviyede olan bir para birimi olmaktadır. Açık anahtar şifreleme yani asimetrik şifreleme sistemi ile çalışan Bitcoin, yapısal olarak e-posta sistemine benzemektedir. Ödemenin yapıldığı adres tarafından dijital imza ile aktarılan para türevinde bir kullanıcı birden fazla hesaba sahip olabilmektedir. Blok zincirinin oluşmasını sağlayan bu sistemin ise avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor, bunlar;

Avantajları

  • Enflasyon riski düşük bir para birimidir.
  • Basit ve ucuz olduğu kadar aynı zamanda güvenli bir para sistemidir.
  • Çökme riski birçok sisteme göre daha düşük seviyede olmakta.
  • İzi sürülemez bir para transfer sistemidir.
  • Taşıması kolaydır.

 

Dezavantajları

  • İzi sürülemez.
  • Kaybetmesi kolay bir sisteme sahiptir.
  • Alış ve satışı zor bir sistemdir.
  • Harcama alanında yönelik dar bir gövdeye sahip olmaktadır.

Bir sanal para birimi olarak tanımlayabileceğimiz bitcoin, tam olarak adını 2009 yıllarında duyurmaya başlamıştır. Bu para birimini yöneten kurum ya da kuruluş bulunmamaktadır. Merkez bankası sistemlerine dahil değildirler ve tamamen dijital bir paradır.

Yani bitcoin, elinize alıp da gidip nakit olarak harcayabileceğiniz bir para değildir. Sadece bitcoin sembolünü görürsünüz, basılmış bir banknot şeklinde görmeniz mümkün değildir.

Kurucusu hakkında çeşitli rivayetler olsa da Nick SZABO isimli bir akademisyenin öncülüğünde olduğu kabul edilmektedir. Bu akademisyen George Washington Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.

BİTCOİN’İN SUNDUĞU AVANTAJLAR

Öncelikle şunu belirtelim ki, birçok büyük ülkede bir para birimi olarak kabul edilse de, hatta bazı ülkelerde çalışanların maaşlarında bitcoin ödemesi tercih edilse de ülkemizde henüz resmi bir para birimi olarak kabul görmemiştir. Bu nedenle de her hangi bir şekilde ülkemizin garantisi altında değildir.

Türkiye’de resmi olarak kabul edilmese de binlerce kişinin bu para birimine yatırım yaptıkları da bir gerçektir. Peki neden insanlar bitcoin’i tercih ederler?

Bunun en çok tercih nedeni olarak, enflasyondan kolay etkilenmemesi, güvenli bir para sistemi olması, riskinin düşük olması, kara para aklamaya elverişli olması, izinin sürülemiyor olması olarak sıralanabilir.

BİTCOİN’İN DEZAVANTAJLARI

Bitcoin’in izinin sürülemiyor olması, bir kesim için avantaj iken, başka bir kesim için dezavantaj olarak kabul edilmektedir. Kara para aklanabilmesi de aynı şekildedir. Ancak, asıl dezavantajı henüz alış, satış ve kullanım konusunda yeterli gelişmeyi sağlayamamış olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir