Finans

Dolar ve Altın Fiyatları Kol Kola Hareket Ediyor!

Merhaba değerli altın yatırımcıları… Yaklaşık 1,5 ay önceki yazımızda, altın fiyatlarını etkileyen faktörlerin en önemlilerinden biri olan dolar fiyatının çok iyi takip edilmesi gerektiğini, gram altın fiyatlarını kısa vadede etkileyecek en önemli etkenin dolar fiyatı olduğunu vurgulamıştık. Amatör gram altın yatırımı yapanlar için aşağıda paylaştığımız iki grafik, son haftalardaki gram altın fiyatları değişimine yön veren doların hareketlerini göstermektedir.

 

Tabloda görüldüğü üzere özellikle 16 Nisan Referandumu sonrasında dolar fiyatı düşüşe geçmiştir.

 

 

 

Gram altın fiyatlarını gösteren bu tabloda da 16 Nisan Referandumu sonrasında düşüşe geçen dolar fiyatının gram altın fiyatını aynı doğrultuda düşürdüğü gözlenmektedir.

Verilerden de anlaşılacağı üzere gram altın fiyatlarını etkileyen faktörlerin takip ve analizi ne kadar iyi yapılırsa gram altın yatırımından kazanç sağlamak da o kadar risksiz hale gelir.

Gram altın fiyatlarını belirleyen en önemli kriterlerden birisinin doların olduğunu birçok yazımızda belirtmiştik. Hatta gram altın takibi yaparken, doların da durumunun sürekli takip edilmesi tavsiyelerinde bulunmuştuk. Özellikle son zamanlarda yaşanan olaylar, bu durumdaki haklılığımızı bir kere daha ortaya çıkarmıştır.

DOLARIN GRAM ALTIN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Dolar dışındaki etkenlerin, gram altın değerlerindeki etkisi biraz daha uzun vadede olacaktır. Yani, gram altını kısa zamanda etkileyen en önemli faktör Amerikan dolarıdır. Amerika ile ülkemiz arasında yaşanan gerilimler, krizler doların ülkemizde nasıl bir etkiye neden olduğunu kısa zaman önce gördük ve bu etkiyi yaşamaya da devam ediyoruz. Bu durum ne kadar daha sürecek bilinmez ancak, dolardaki yükselişin gram fiyatlarını doğrudan etkilediğini söylemeliyiz.

ALTIN YATIRIMINDA DOLAR TAKİBİ YAPIN

Evet, hemen her gün yeni bir gündemle uyandığımız dünyada, yatırım yapmaya karar verebilmek gerçekten hiç de kolay değil. Şuan ki duruma göre, yatırımların daha kısa vadede yapılması gerektiği de söylenebilir. Yani, al belirli bir seviyeye çıktığında hemen sat mantığını devreye sokabilir ve yatırımlarınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

Gerçekten de dolar ile gram altının kol kola gezdiklerini gördüğümüz bu günlerde, bir taraftan altın piyasasını takip ederken, dolar kurunu da takip edin. Yatırımlarınızı doğru yönlendirebilmeniz için doğru analizler yapabilmeniz gerekir. Bu da piyasa takibi ile mümkün olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir