Finans

Düğün Sezonu, Gram Altın Fiyatlarını Etkiler Mi?

Sizin de sık sık duyduğunuz, halk arasında yaygın olan bir düşünce vardır. Altın fiyatlarının yazın artacağını söylerler. Sebebini ise yazın düğünlerin çok olmasından kaynaklandığını söylerler. Bu düşünce yaygın olsa da, uzmanlar tarafından bunun çok da doğru bir düşünce olmadığını söylerler.

DOĞRUDAN ETKİLEYEN BİR FAKTÖR DEĞİLDİR

Altının fiyatını etkileyen bir takım faktörler vardır ancak bu düğünlerin fazla olması değildir. Bu düşünce olaya dar açıdan bakılmasından kaynaklanan bir durumdur.

Müdahale ile altının fiyatını etkilemek için çok büyük rezerv alışı ya da satışının söz konusu olması gerekir. Bu nedenle düğünler için alınan altınlar, altın piyasası için çok ama çok küçük bir bölümdür

Bu konuda bilinmesi gereken bir başka husus da, altın fiyatının aynı zamanda dolar fiyatı ile orantılı olduğudur. Bu nedenle doların yükselmesi, altın fiyatlarının da belirli oranda yükselmesine neden olacaktır.

ALTIN FİYATLARI NEDEN ARTAR?

Bizlerin aldığımız altınlar gram altınlardır. Gram altınlar ise altın ons fiyatları üzerinden hesaplanır. Altın ons fiyatları da daha çok küresel olaylardan etkilenmektedir. Yani, meydana gelen bir olayın yurt içinde etkisi kadar yurt dışında da oluşturduğu etki önemlidir. Bu durum dövizde biraz daha farklıdır. Döviz kuru, daha çok ülke parasının değer kazanıp kaybetmesiyle ilgili bir durumdur.

Özetle şunu söyleyebiliriz ki, altın yatırımı yapmak için mevsimlerden ziyade piyasa takibi yapmalısınız.

Altın yatırımı yaparken bilinmesi gerekenlerin yanı sıra yanlış bilinenler de mevcuttur. Bunlardan birisi de düğün sezonunun gelişiyle altın fiyatlarının artacağının düşünülmesidir. Peki yaz mevsiminin gelişiyle artan düğün, nişan vb. etkinliklerin gram altın fiyatlarını arttırması mümkün mü?

Gram altın fiyatlarını etkileyen temel unsurlara bir önceki yazımızda değinmiştik. Altın ons fiyatları ve doların fiyatı, gram altın fiyatları üzerinde direkt etki eden unsurlar olup, Altın ons fiyatları global gelişmelere bağlı olarak değişiklik gösterirken, doların fiyatı ise hem yurt içi hem de yurt dışı gelişmelere bağlı olarak değerlenmektedir. Elbette ki fiziki altın talebinin artmasıyla altın gramı yükselecektir fakat bahse konu talebin boyutu önem arz etmektedir. Ülke içindeki düğün/nişan gibi etkinliklerde kullanılan altın ürünleri, işlenmiş altın talebini bir ölçüde arttıracaktır ama bu küresel ölçüt içerisinde çok küçük bir miktara denk gelmektedir. Özetle altın ons fiyatları üzerinde etkisi yok denecek kadar azdır. Ancak bu tarz etkinliklerde çeyrek altın kullanımı yoğun olduğu için piyasadaki çeyrek altın miktarına bağlı olarak çeyrek altın fiyatları artış gösterebilmektedir. Bu dönemlerdeki çeyrek altın fiyatlarındaki artış da anlık talep artışından kaynaklı olup gram altın fiyatlarının artışıyla bağlantısı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir