Finans

enflasyon ve altin fiyatlari

Merhaba değerli ziyaretçiler, bugünkü yazımızda altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden biri olan enflasyon konusuna değineceğiz. Ülke içindeki enflasyon rakamlarının gram altın fiyatları üzerinde ne denli bir etkisi var, örnek üzerinden inceleyeceğiz.

Enflasyonu kısaca tanımlarsak, enflasyon sepetinde yer alan ürünlerin fiyatlarındaki genel artışı ifade ettiğini söyleyebiliriz. Enflasyondaki artışlar yerli paranın alım gücünün azaldığına işaret eder. Haliyle döviz kuru yükselir. Özellikle dolar fiyatındaki yükseliş, direkt gram altın fiyatlarının artmasına neden olur. Geçtiğimiz günlerde açıklanan şubat ayı TÜFE(Tüketici Fiyat Endeksi) rakamlarını ve dolar ile gram altın fiyatları üzerindeki etkisini tablo üzerinde gösterelim:

 

 

Tabloda da görüldüğü gibi 2017 şubat ayı TÜFE rakamları açıklanmadan önce 3,71 TL seviyelerinde olan dolar fiyatı, saat 10:00’da açıklanan ve beklentilerin çok üzerinde çıkan enflasyon rakamları ile birlikte yaklaşık 3,75 TL seviyelerine çıkmıştır. Dolar fiyatlarındaki artış ile birlikte gram altın fiyatlarındaki değişim de pozitif yönde olmuştur. Enflasyon verileri açıklanmadan önce 147 TL seviyelerinde bulunan gram altın fiyatları, enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası dolardaki yükselişin etkisiyle birlikte 148 lira seviyesini aşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir