Finans

Fed Faiz Artırırsa Altın Ne Olur?

Gram altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden zaman zaman bahsetmekteyiz. Bu faktörlerin başında da ABD ekonomik verileri gelmektedir. Özellikle ABD merkez bankası FED’in faiz kararları başta olmak üzere, büyüme verileri, işsizlik ve enflasyon oranları gibi göstergeler, gram altın fiyatları üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Peki ABD merkez bankası FED faiz artırırsa altın ne olur?

FED Faizleri Artırırsa Ekonomi Ne Olur?

Kuşkusuz ki ABD, başta ekonomi olmak üzere her anlamda süper güç. Dolayısıyla ABD ekonomik verileri, küresel çapta bütün piyasaları etkiliyor. Özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler, küresel çaptaki düşük faizin de etkisiyle sıcak para akışına sahne oluyor ve doğal olarak faiz artışlarından daha çok etkileniyor. FED faizleri artırınca gelişmekte olan ülkelerde sıcak para(dolar) çıkışı oluyor ve döviz kuru yükseliyor. Büyümesini yüksek oranda sıcak para akışına bağlı olarak sürdüren bizim gibi ülkeler de yükselen dolar fiyatıyla birlikte işsizlik, enflasyon gibi ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

FED Faizleri Artırırsa Altın Ne Olur?

Özellikle gram altın yatırımı yapan bireysel yatırımcıların muhakkak ki takip etmesi gereken ekonomi verileri vardır. Bunların başında da ABD ekonomik verileri gelmektedir. ABD ekonomik verileri içinde orta ve uzun vadede takip edilmesi gereken en önemli veri ise FED faiz artışıdır. Peki FED faizleri artırırsa altın ne olur? Cevabı çok basit, FED faiz artırırsa gram altın fiyatları yükselir.

Gram altın fiyatları ons ölçüsüyle ve dolar bazında fiyatlanmaktadır. Yani şu an itibariyle altın ons fiyatı 1266 dolar seviyesindedir. FED faiz artırırsa dolar otomatik olarak yükselir. Altın ons fiyatları da dolar cinsinden değerlendiği için gram altın fiyatları yükselir. FED faiz artışı sonrası her ne kadar altın ons fiyatları düşse de, dolardaki artışın hızı daha fazla olacağı için gram altın fiyatları yükselecektir.

Küresel bir güç olan ABD’nin, merkez bankası olan FED aracılığı ile gerçekleştireceği bir faiz artırımı, dolara bağlı ülkelerde büyük bir etki oluşturacaktır. Bununla birlikte, ülkede büyük bir işsizlik sorunu, yüksek enflasyon riski de bulunuyorsa bu etki çok daha büyük olacaktır. En büyük etkilerinden birisinin de gram altın fiyatlarında olabileceğini söyleyebiliriz.

DOLAR ÇIKIŞI MEYDANA GELECEKTİR

Amerika Merkez Bankası tarafından artırılacak faiz oranları ile birlikte sıcak para yani Amerikan Doları çıkışı olacaktır. Bu da döviz kurunun yükselmesine neden olacaktır. Özellikle, Türkiye gibi büyüme oranı sıcak para akışına bağlı olan ülkelerde, ekonomik yönden yeni sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu tür durumlarda ülkeler alternatif para bulma eğilimine girmekte, bunu başaramayan ülkeler ise çok aha büyük sıkıntılara maruz kalabilmektedirler.

FED VE ALTIN İLİŞKİSİ

Külçe altın konusunda olmasa da gram altında FED’in vereceği kararlar çok önemlidir. Çünkü, gram altın daha çok Amerikan Doları ile hesaplanmaktadır. Amerikan dolarının yükseldiği zamanlarda gram altın da doğrudan etkilenmektedir.

Her ne kadar bu durum çok istenilmese de, özellikle bazı durumlarda, büyük devletler bu tür hamleler yapabilmekte ve gelişmekte olan ülkelere büyük darbeler vurabilmektedirler.

Unutulmamalıdır ki artık savaşlar ekonomik yönden verilmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında şunu mutlaka söylemeliyiz ki, piyasa takibi yaparken Amerikan Doları mutlaka takip edilmek zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir