Finans

FED ve Altın Fiyatları Arasındaki İlişki

Her ne kadar amatörce de olsa altın gramı al-sat yatırımı yapanlar, belli başlı kurumları ve verileri mutlaka takip etmelidir. Bunlar arasında altın ons fiyatları üzerinde büyük etkisi olan FED(Amerika Merkez Bankası), başı çekmektedir. Federal Reserve kelime grubunun kısaltması olan FED, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın ta kendisidir.

Küresel ekonominin lideri kuşkusuz ki ABD’dir. Haliyle ABD merkez bankası FED’in aldığı kararlar da tüm dünya ekonomisini etkilemektedir. Bu etki, paranın sigortası diye nitelendirdiğimiz değerli metallerden Altın gramı fiyatı üzerinde de ağırlığını göstermektedir. Canlı örnekler üzerinden olayı inceleyelim;

 

ABD merkez bankası FED, mortgage krizi sonrası piyasaları canlandırmak adına bir dizi önlemler geliştirdi. Bunların en önemli ve en etkilisi şüphesiz ki parasal genişleme(QE) hamlesiydi. FED, bankaların uzun vadeli borç kağıtlarını satın alarak adeta kredibilitelerini arttırmıştır. Hem bu şekilde hem de direkt olarak piyasaya para pompalayıp, ekonomik canlanmayı sağlamaya çalışmıştır. Piyasadaki bol para ise piyasalara duyulan güvensizlik nedeniyle yatırımlardan ziyade Altın gibi değerli emtia ürünlerine kaymıştır. Bunun sonucunda da altın ons fiyatları hızlı bir yükseliş sergilemiş ve 1800 doları aşmıştır. FED’in parasal genişleme politikasına son vermesiyle birlikte altın ons fiyatları neredeyse 1000 dolar seviyesine inmiştir.

İlerleyen dönemlerdeki yazılarımızda, ABD ekonomik verilerinin gram altın fiyatları üzerindeki etkilerine değineceğiz. Herkese bol kazançlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir