Finans

Gram Altın Fiyatları ve Jeopolitik Riskler

Gram altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden sıkça bahsediyoruz. Nitekim bunları bilmeden altın gramı fiyatlarının yönünü tahmin edebilmek mümkün değil. Bugünkü yazımızda da gram altın fiyatlarına ve dolar fiyatına etki eden bir diğer husustan bahsedeceğiz; jeopolitik riskler…

Jeopolitik Risk Nedir?

Jeopolitik risk kavramını kısa ve anlaşılır şekilde tanımlamak gerekirse; herhangi bir ülkenin bulunduğu coğrafi konum ile bu konumu gereği yaşayabileceği her türlü risk olarak ifade edebiliriz. Örnek üzerinden hareket edersek ülkemizin neredeyse dört bir yanında yaşanan sorunları ele alabiliriz. Ortadoğu bölgesinde yaşanan sorunlar(terör örgütleriyle mücadele), batı tarafında Yunanistan ile yaşanan krizler jeopolitik risklere verilebilecek en güncel örneklerdir.

Jeopolitik risk, kavram olarak belki de en çok da ülkemizi ilgilendiren bir tanımdır. İsminden de anlaşılacağı üzere, bir ülkenin jeopolitik ve coğrafi olarak konumu nedeniyle içinde bulunduğu risk durumuna jeopolitik risk denilmektedir.

Jeopolitik Risklerin Ekonomi Piyasalarına Etkisi

Ekonomi makalelerinin birçoğu fazla sayıda bilimsel terim içeriyor. Haliyle işin uzmanı olmayan sıradan kişiler tarafından anlaşılması zor hale geliyor. Bu nedenle olabildiğince anlaşılır ve özet şekliyle jeopolitik risklerin gram altın fiyatlarına etkisini açıklamaya çalışacağım.

Gelişmekte olan ülkeler içinde yer bulan Türkiye, yabancı yatırımcılar tarafından risk iştahı yüksek ve yatırım yapılabilir ülkeler arasında görülüyor. Fakat doğu ve güneydoğu bölgelerimizde terör olayları ve ortadoğu bölgesindeki kaos ortamı gibi faktörlerin şiddet kazandığı durumlarda ülkeye giren sıcak paranın endişesi artıyor ve yabancı yatırımcılar sermayelerini geri çekiyor. Ülke dışına çıkan sıcak para(döviz) etkisiyle dolar fiyatı da kaçınılmaz olarak artıyor. Altın ons fiyatlarının dolar üzerinden değerlendiğini de hesaba katarsak artan dolar fiyatı ile altın gramı fiyatlarının da artacağını söyleyebiliriz. Aslında denklem basit, piyasadaki temel değişkenleri bildikten sonra gram altın yatırımı ile kazanmanız mümkün,

Daha önce yazılarımızda kısmen bahsetmiştik ancak, gram altını doğrudan ilgilendiren etkenlerin ne olduğunu biraz daha ayrıntılı olarak ele almakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, bu bilgiler olmadan yatırımda doğru kararı verebilmenin çok da mümkün olduğunu düşünmüyoruz.

Hem gram altının hem de Amerikan dolarının nelerden etkilendiklerini, risklerin neler olduğunu anlatabilmemiz için öncelikle jeopolitik riskin ne olduğunu anlatmalıyız.

JEOPOLİTİK RİSKLER ÜLKELERİ NASIL ETKİLER

 

Bütün komşu ülkelerimizin büyük sıkıntılar içinde olduğunu, hatta büyük bir bölümünün savaş içinde olduğunu düşünürsek, nasıl bir etki oluşturduğunu da anlayabiliriz. Doların ateşinin uzun süredir düşmemesinde, altın fiyatlarının sürekli artış göstermesinde, ülkemiz için en büyük etkeninin jeopolitik konumu olduğunu söylemek gerekir.

Zaman zaman komşu ülkelere yapmak zorunda kaldığımız müdahaleler, bu müdahalelere dünya ülkelerinin verdiği tepkiler, doğrudan hem ülke ekonomimizi hem de gram altın fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Uzun zamandır devam eden bu durumun, ne zaman sona ereceğini tahmin etmek kolay değil.

Bu nedenle gram altın yatırımı yaparken, bu anlatılanları göz önünde bulundurmanızı, sadece ülke gündemini değil, komşu ülkelerin durumlarını da takip etmeniz gerektiğini söylemeliyiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir