Finans

Gram Altın Üç Haftada 10 Lira Kazandırdı!

Daha önceki yazılarımızda altın fiyatlarını etkileyen faktörleri açıklamıştık ve özellikle altın ons fiyatları ve dolar fiyatının, gram altın fiyatlarını doğrudan etkilediğini belirtmiştik. Nitekim ABD Başkanı Trump’ın “doların güçlü olduğu” söylemlerini devam ettirmesi sonucu dolar üzerinde oluşan baskı ve küresel jeopolitik risklerin etkisiyle birlikte altın ons fiyatları son 20 günde 60-70 dolar civarı yükseliş göstererek 1280 dolar seviyesinin üstüne çıktı. Altın ons fiyatlarındaki yükseliş gram altın fiyatlarını da kayda değer oranda arttırdı. Aşağıdaki tablo üzerinden gram altın fiyatlarındaki yükseliş miktarını inceleyelim:

 

 

Tabloda da görüleceği üzere 17/03/2017 tarihinde 142 TL olan gram altın fiyatları, 07/04/2017 tarihinde 152 TL seviyelerini görmüştür. Bahse konu yükselişi oranlamaya vurduğumuzda 20 günde % 7 oranında bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Bankada 10 bin liralık gram altın hesabınız olsaydı, 20 günün sonunda 10.700 liralık bir değere ulaşacaktı ve 700 liralık bir kazancınız oluşacaktı. Peki bundan sonra altın fiyatları yükselecek mi? Bu sorunun cevabını kestirmek imkansız ama kısa vadede takip edilecek en önemli hususun dolar fiyatları olduğunu söyleyebiliriz.

Daha önce birçok yazıda, altın fiyatlarındaki artışın devam edeceği ve gram altın yatırımı yapılabileceği belirtilmişti. Bu yazılar doğrultusunda gram altına yatırım yapanlar kazandılar. Hatta üç hafta önce altın alanlar, bu kadar kısa sürede, gramından 10 TL. kazanmayı başardılar. Onlara iyi günlerce harcamalarını diliyoruz.

ALTIN KAZANDIRMAYA DEVAM EDER Mİ?

Bu konuda öncelikle birkaç analize yer vermekte fayda var. Altın piyasasını nelerin etkilediğini çok iyi analiz etmek gerekir. Altın fiyatları, altın rezervi yüksek ülkelerin durumlarına, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara, merkez bankaları tarafından yapılacak alma ya da satma işlemlerine, gerçek faiz durumlarına, enflasyona, ekonomik büyümeye, altın üreticilerinin durumlarına ve Amerikan dolarının ülkedeki değerine göre değişiklik göstermektedir.

Bu kriterlerden olumlu bir durum olmasında fiyatlar düşüşe yönelirken, aksi durumda ise yükselme eğilimi göstermektedir.

PİYASA ANALİZİNİ İYİ YAPIN

Eğer gram altın yatırımı yapmayı planlıyorsanız, piyasa analizini çok iyi yapmalısınız. Size yukarıda durumu etkileyen başlıca faktörler yazıldı. Bunların dışında spekülatif olarak da altın değerlerinde etki oluşturmak mümkündür ancak, onun planlamasını yapmak mümkün değildir.

Ancak, ülkemizin yaşadığı süreç ve birçok gelişmiş ülkede yaşanan olaylar ile Ortadoğu ülkelerinde yaşanan olaylar da değerlendirildiğinde, dolar ve altın fiyatlarının düşmesini söylemek mümkün değildir. Fiyatların yükselmeye devam edip etmeyeceğini ya da ne kadar artacağını söylemek çok da kolay olmayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir