Finans

Kredi Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Tüketiciler çeşitli ihtiyaçları doğrultusunda kredi başvurularında bulunmaktadırlar. Öte yandan bu finansal hizmetten vazgeçip kredi başvuru iptali üzerine de arayışlara geçmektedirler. Bizlerde konumuz dahilinde sizlere kısaca kredi başvurusu nasıl iptal edilir? sorusuna cevaplar sunacağız. Bilindiği üzere kredi başvuruları artık sadece fiziki olarak bankaya veya ATM üzerinden gerçekleşmiyor. Öte yandan internet ve mobil bankacılık üzerinden de çok rahat kredi başvuruları yapılabiliyor. Bununla birlikte kredi başvuru iptali içinde birkaç farklı yol bulunmakta.

İnternet veya ATM üzerinden yapılan kredi başvurularının iptali için şubeye gitmenize gerek yok. Öncelikle bilmeniz gereken bu kanallardan yapılan kredi başvuru talepleri onaylansa dahi bu sadece bir ön onay olmaktadır. Kesin onay bankanın gerekli araştırmalar nezdinde verdiği kararlar kapsamında yer almaktadır. Şubeler dışından, yani dijital ortamlar çerçevesinde yer alan internet ve ATM üzerinden yapılan kredi başvuruları sadece ön onaya tabii olmaktadır.

Bu sebeple kredinin tam onay alınabilinmesi için bankaya gitmeniz ve gerekli evrakları sunmanız gerekmektedir. Bu eylemi gerçekleştirmediğiniz takdirde zaten otomatik olarak başvurunuz onaydan geçemeyeceği için herhangi bir iptal talebinde bulunmanız gerekmez. İnternet üzerinden kredi başvurusu işlemleri sadece ön onaya tabii olmaktadır. Altını tekrar çizdiğimiz bu durum dışında fiziki olarak bankaya giderek kredi başvurusunda bulunduysanız, bankaya gitmeniz gerekmektedir. Banka yetkilileri ile yapacağınız görüşme nezdinde kredi başvuru iptal talebi verebilirsiniz.

Daha önce birçok yazımızda kredi başvurularının nasıl yapılacağından, kredi başvurusunda hangi kriterlerin değerlendirildiğinden ve neden kredi kullanımına başvurulduğundan uzun uzun bahsetmiştik. İsterseniz bu yazılarımıza ulaşıp, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda ise daha çok kredi talebi yapıldıktan sonra vazgeçmenin ve iptal etmenin nasıl olacağından, yaptırımla karşılaşılıp karşılaşılmayacağından bahsedebiliriz.
-Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
-Kredi Notu Nedir?
-Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?

KREDİ BAŞVURUSU İPTALİNDE YÜKÜMLÜLÜK

Kredi ihtiyacı olan kişiler, çeşitli bankalardan araştırma yaptıktan sonra, kendilerine en uygun krediyi veren bankaları tercih etmektedirler. Ancak, acil ihtiyaç olduğunda birkaç bankaya birden müracaat edip, hem süreyi boşa harcamamak hem de kredi kullanamama riskini minimize etmek isterler. Birkaç bankaya başvuruyu yaptıktan sonra cevap gelmesini tercih ederler.

Bu duruma birkaç bankanın da kredi talebini olumlu karşılaması durumunda sadece birini tercih etmek zorunda olduklarından, kendilerine uygun olan krediyi kullanırlar. Diğerlerini ise iptal ederler.

Tüketici bu konuda özgürdür. Gidip kredi ile ilgili sözleşmeleri imzalayıp, parayı hesabına almadan önce istediği şekilde davranabilir.

Sadece bu nedenle değil, çeşitli nedenlerle de kredi çekmekten vazgeçebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir yaptırım söz konusu olmayacaktır.

KREDİ BAŞVURUSU SADECE BANKAYA MI YAPILIR?

Özellikle son zamanlarda bankacılık sistemlerinde değişik alternatifler geliştirilmiştir. Tüketiciler, kullandıkları internet üzerinden, telefon hattı üzerinden kolayca kredi başvurusunda bulunabilmektedirler. Bir kişinin telefonundan kredi başvurusunda bulunmuş olması da herhangi bir yükümlülük doğurmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir