Finans

Kredi Çekemiyorum Nereden Para Bulabilirim?

Kredi çekmek birçok girişimci ve yatırımcı için elzem durumlar arasında olmasının yanında alınması gittikçe güçleşen bir durum. Zira ülkemizdeki bankalardan kredi çekebilmek için maalesef kredi puanı konusunda birçok girişimci ve yatırımcı güçlüklerle karşılaşıyor. Kredi çekemiyorsanız yani bankalarda kredi puanınız düşükse girişiminiz veya yatırımınız için para bulmanızın farklı yolları var.

Borç İstemek

Elbette kredi çekemiyorsanız ilk önemli tercihiniz borç bulmaya çalışmak olacak. Borç bulmak için ilk etapta akrabalarınız ve çevrenize gitmenizi öneriyoruz. Yüklü miktarda yatırıma ihtiyacınız varsa bu parayı akrabalarınız arasında bölüştürmenizi öneriyoruz.

KOSGEB

Eğer girişiminiz için para arıyorsanız bir diğer önemli yol KOSGEB. KOSGEB özellikle son yıllarda girişimcilere en çok destek verdiği kurumlar arasında yer alıyor. KOSGEB’ten destek almanın en önemli yolu ise bu işin ilk girişiminiz olması. Eğer ilk işinizi kuracaksanız mutlaka KOSGEB’e uğrayın.

Destek ve Hibeler

Kredi çekemiyorsanız bakanlıkların sık sık destek ve teşvik programlarını mutlaka takip edin. Bu programlar aracılığıyla birçok girişimci harika destekler alarak hiç sermaye arayışına girmeden iş kurmayı başardı. Bakanlıklara şahsi olarak başvurmanızı öneriyoruz.

Kredi çekmek her ne kadar kolay gibi görünse de, kredi notu düşük olanlar ve risk grubunda olanlar için teminat istenildiğinden bazıları için büyük bir olaya dönüşmektedir. Acil ihtiyaçlar için kredi çekmek zorunda olan ancak banka kredisi kullanamayanlar, başka alternatif arayışına girmişlerdir. Bu kişiler için de aslında yapılması gereken en iyi yöntem, bir tanıdığından borç almak olacaktır.

DÖVİZ VE ALTIN OLARAK BORÇ ALABİLİRSİNİZ

Kenarda parası olan bir kişi, genelde parasını ya altına ya da dövize dönüştürür. Bu tür kişilerden borç talep edilirken, TL. olarak istemek çok uygun olmamaktadır. Çünkü, TL. ile parasının değer kaybedeceğini düşünecektir.

Eğer banka kredisi kullanmamışsanız ve çevrenizden borç almak istiyorsanız, bunu daha kolay hale getirmek için döviz ve altın olarak teklif götürmenizde fayda olacaktır.

BAŞKACA NAKİT TEMİN ETME YÖNTEMLERİ

Eğer, bir yatırım yapmak için paraya ihtiyacınız varsa bunun için KOSGEB araştırması yapabilirsiniz. Onlarca iş sektörüne, üreticiye devlet desteği sağlamak üzere oluşturulmuş bu sistemden yararlanarak, kolayca işinizi kurabilir ve kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.

Tabi ki bu işlem için bir takım kriterlere sahip olmak ve hazırlıklar yapmak gerekiyor. Bu konularda araştırma yaparak, geri ödemesiz devlet desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Nakit ihtiyaçlarınız için halen binlerce kişinin içine düştüğü, tefeci tuzağına sakın düşmeyin. Aldığınız paranın kat kat fazlasını öder, üstüne üstlük de hala borçlu çıkarılırsınız. Yetmedi, canınızla, ailenizin ve sevdiklerinizin can güvenliği ile tehdit edilirsiniz. Bu nedenle sakın tefeci ve komisyonculara bulaşmayın diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir