Finans

Kredi Faiz Oranları Kısa Vadede Düşer Mi?

Çeşitli nakit ihtiyaçları, konut alımı, araba alımı gibi konularda bankaların kapısını sıkça çalıyoruz. Nitekim bankalar; ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi vb. isimler altında çeşitli krediler sunmakta. Fakat banka kredileri; kredi faiz oranları, kredi miktarı ve vade gibi değişkenlere göre hesaplanan tutar üzerinden anaparaya belli miktarda faiz ödemesi yansıtılarak veriliyor. Bu nedenle en uygun banka kredisini elde edebilmek için banka kredi faiz oranlarının en ideal olduğu dönemde kredi çekmeliyiz.

Kredi Faiz Oranları Düşer Mi?

Hali hazırdaki bankaların ihtiyaç kredi faiz oranlarına baktığımızda, genel olarak % 2,15 seviyelerinde olduğunu görmekteyiz. Peki kısa vadede kredi faiz oranları düşer mi? Maalesef ki bu konuda iyimser değiliz. Ekonomi piyasalarına baktığımızda döviz kurunun enflasyon üzerinde önemli bir arttırıcı unsur olduğunu görüyoruz.

 

>Dolar fiyatının yüksek olduğunu ve yükseliş ivmesinde olduğunu,

 

>Merkez Bankası tarafından da baskılanmaya çalışıldığını

 

>MB’nin politika faizini yükseltme tedbirini aklının köşesinde tuttuğunu

 

hesaba kattığımızda, kısa vadede kredi faiz oranlarının düşme ihtimalinin az olduğunu düşünmekteyiz. Kredi faiz oranlarının değişimi konusunda dolar fiyatı ve enflasyon oranlarının takibi büyük önem arz ediyor. Haliyle bu verileri çok iyi takip etmeliyiz.

Herkes için değişiklik gösteren nedenlerden dolayı kredi ihtiyacı duyulmaktadır. Bazen, gelirin gideri karşılayamadığı durumlarda bazen, çeşitli yatırımlar için kredi çekme ihtiyacı hissedilir.

Son zamanlarda özellikle inşaat alanında yaşanan gelişmeler, kira fiyatlarının yükselmesi gibi nedenler birçok kişinin konut almaya teşvik etmiştir. Bu nedenle de konut kredisi talepleri artmıştır.

Son yıllarda, en yoğun kredi kullanımı istatistiği ile karşı karşıyayız. Hemen hemen tüm aileler çeşitli ihtiyaçlarından dolayı kredi kullanmışlardır.

Birçok insan da yatırım yapmak ya da daha önce çektiği krediyi yapılandırabilmek için faizlerin düşmesini beklemektedir.

Dünya Ekonomik Krizde

Şu dönemde, dünya genelinde müthiş bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Bu durum ülkemizi de doğrudan etkilemektedir. Her ne kadar, bir kesim tarafından ülkemizin etkilenmediğine yönelik yorumlar olsa da, büyük bir kısım tarafından ekonomik durumun hiç de iyiye gitmediği belirtilmektedir.

Kredi Faizleri Nasıl Düşer?

Kredi faizleri, ülke döviz kuru ve ülkenin ekonomik durumuyla doğrudan ilişkilidir. Ülke ekonomisi ise ülke gündeminden ve yaşanılan olaylardan etkilenir. Şunda da ülkemizde önemli olaylar olmaktadır. Bir taraftan komşu ülkelerde yaşanan sorunlar, bir taraftan da ülke gündemindeki diğer meseleler devam etmektedir.

Bir taraftan da yaklaşan bir seçim sürecinin olması, ülkedeki belirsizliği artırmaktadır. Belirsizlikler bitmedikçe de kredi faizlerinin kolay kolay düşürülemeyeceği, hatta artma eğiliminde olduğu uzmanlar tarafından da belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir