Finans

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kredi notu az riskli yani düşük seviyede olan kişilerin bankalardan direkt olarak kredi çekebilmesi pek mümkün olmamaktadır. Bu duruma dayalı olarak kredi kullanmak isteyen az riskli kredi notuna sahip olan kişilerin bankalardan kredi onayı alabilmesi için özel kriterlere bağlı bulunarak faydalanması mümkün olmakta. Daha geniş bir açıklama da bulunmak gerekirse kişinin ipotekli ihtiyaç kredisi üzerinden veya altın teminatlı kredi başvurusu gibi teminatı olan bir anlaşma üzerine kredi çekebilmesi mümkün olmaktadır. Eğer teminatlı kredi başvurusu olarak bir kredi çekme işleminde bulunmak istemiyorsanız, düşük ihtiyaç kredisi adı altında sunulan az miktara sahip kredi olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bu konuda asıl bilgi olarak vermek istediğimiz etken, kişinin kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi notu sorgulama işlemini yapması gerekmektedir. Kredi notu ortalaması düşük olan kişiler bu kapsam’da bankaların kendilerine özel olarak sunmuş olduğu kredi çekme kampanyaları üzerine yoğunlaşarak araştırmalar yapmaları ve kendilerine yarayacak en iyi kredi olanağını bulmaları daha mantıklı olacaktır. Kişilerin kredi notu sorgulamaları haricinde yapacakları bu araştırma çabaları bankaların kendilerine sunmuş oldukları kredi miktarında da oldukça etki göstermektedir. Örnek olarak 5.000 TL değerinde bir kredi kullanmak isteyen tüketici ile 50.000 TL ihtiyaç kredisi üzerine başvuru yapan kişinin kredi notu ortalamaları aynı olmamaktadır. Bu kapsamda kişinin kredi notu sorgulamasına dayalı olarak çalışan tüm sistemler kişiden kişiye farklılık yaratabilmektedir. Yani kısacası kişinin kredi notu ortalaması ve kredi limiti belirlenmesi bu kapsamda kredi onayının alınmasında büyük bir rol oynaması üzerine olmaktadır.

Daha önce birçok yazıda kredi çekmek isteyenlerin kredi notunu nasıl öğrenebileceklerini, kredi notunun nelerden etkilendiğini belirtmiştik. İsteyen bu yazıları sitemizden okuyabilirler. Tüm bunların yanı sıra kredi notu düşük olanlarla ilgili akla gelen en önemli soruların başında, kredi notu düşük olanların kredi çekip çekemeyecekleridir.

TAM KREDİ NOTUNUZ ÖNEMLİ

Bu konuda öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, kredi notunun seviyeleri vardır. En üst seviye dışındakilerin hepsi diğerlerine göre düşüktür. Bu nedenle kredi notunuzun düşük olduğunu ifade etmeniz değerlendirme için yeterli değildir.

Tam kredi notunuzu öğrendiğiniz de kredi çekip çekemeyeceğinize dair daha net bilgi verilebilir. Ancak, yine de bir değerlendirme yapacak olursak, size şunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Eğer çok riskli grubunda değilseniz, bir şekilde kredi kullanabilirsiniz. Bu risk derecenize göre, kefil ile, ipotek ile, çeşitli teminatlar ile birlikte de değerlendirilecektir.

Kredi miktarınız da bu değerlendirmede önemli bir etken olacaktır. Çünkü, bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerini değerlendirirken, özellikle riskli olan müşterilerine daha az tutarlarda kredi onayı verirler.

TEMİNAT GÖSTEREREK KREDİ ÇEKEBİLİRSİNİZ

Kredi verecek banka, riskli müşterilerine karşı kendisini güvence altına almak isteyecektir. Bunu çeşitli yöntemlerle yapsa da en çok önem verdiği konu teminat gösterilmesidir. Bu teminat talep edilen tutara göre değişiklik göstermektedir.

Teminat kimi zaman bir araba, ev, iş yeri olabilirken, kimi zaman da ikinci ya da üçüncü bir kişi olabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir