Finans

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Ülkemizde yer alan dokuz farklı bankanın ortak bir kuruluşu olan Kredi Kayıt Bürosu kredi notu kapsamında Findeks sistemini geliştirmiştir. Bu performans havuzunu yaratarak müşterilerine bu doğrultuda onay vermektedirler. Kredi notu nedir? sorusuna cevaben; gerçek tüketicilerin bankalar nezdinde kredi veya kredi kartı başvurularına hitaben ve aynı zaman’da ödeme periyotlarına göre derecelendirilerek performans raporlarının tutulduğu bir havuz sistemidir. Kredi notu üzerine tutulan bu veriler analizler eşliğinde bu bankalar arasında paylaşılarak, kendilerinden kredi, kredi kartı ve diğer bankacılık hizmetinden faydalanmak isteyen kişilerin bir nevi kredi kimliğini göz önünde bulundurmaktadırlar. Bu durum sadece bankalar tarafından değil, dileyen herkes Findeks sitemine erişim sağlayarak kendi raporları hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Kredi notu sorgulamakredi notu öğrenme ve kredi notu hesaplama gibi daha birçok işlemin yer aldığı bu sistem sayesinde tüketiciler bunlara sahip olabilmektedirler.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu bilgileri 2014 senesine kadar tüketiciler tarafından öğrenilememekteydi. Kredi başvurusu yapıldıktan sonra bankalar tarafından incelenen tüketici olumlu bir grafik sergilemişse aradan günler geçtikten sonra kendisine olumlu veya olumsuz cevap verilerek bu kapsamda krediyi hak etme derecesi verilirdi. Fakat günümüzde Kredi Kayıt Bürosu’nun geliştirmiş olduğu Findeks kredi notu sorgulama sistemi sayesinde sadece bankalar değil, aynı zaman’da hem resmi web sitesi üzerinden hem de birçok farklı kanal yoluyla tüketicilerin öğrenmesini sağlamaktadır. Bu kapsamda tüketiciler, www.findeks.com.tr adresine girip üye olarak giriş yaptıkları panellerinde kredi notu değerlerini ve diğer tüm bilgilerini rahatlıkla görebilmektedirler

Gerek ihtiyaçlarınız gerekse de yatırımlarınız için çeşitli bankalardan kredi çekmek istiyoranız, öncelikle yapmanız gereken kredi notunuzu öğrenmektir. Kredi notunuza göre, kredinin onaylanıp onaylanmayacağını tahmin edebilirsiniz.

Tabi ki kredi notu, bankaların kredi verirken değerlendirdikleri tek ölçü değildir. Ancak, ana kriterlerden birisi olduğunu belirtmeliyiz.

Peki, bu kadar önemli olan kredi notunu nasıl öğrenebilirsiniz? Bu konuda kredi notunuzu öğrenebileceğiniz iki farklı yöntem vardır. Bunlardan birisi findeks üzerinden öğrenme, diğeri de bankalar aracılığı ile öğrenmektir.

Findex Notunu Öğrenmek

Kredi notu aynı zamanda findex notu olarak da geçmektedir. Notunuzu findeks üzerinden öğrenebilmek için, findeks.com sitesine girmeniz, siteye üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yaptıktan sonra ödeyeceğiniz şuan için 8 TL. karşılığında notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

Bu sistem üzerinden başkalarının da kredi notunu öğrenebilirsiniz. Bunun için ise öğrenmek istediğiniz kişinin sistemde kayıtlı cep telefonuna findeks tarafından gönderilecek SMS onay koduna ihtiyacınız olacaktır.

Bankalar Aracılığı İle Kredi Notunu Öğrenmek

Kredi notunu öğrenmenin bir başka yolu da bankalardır. Bankalardan ise dilerseniz internet bankacılığı aracılığıyla, dilerseniz de banka şubesi aracılığı ile notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu, kredi başvurusu yaptığınızda da kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak, kredi notunu öğrenmenin bir ücret dahilinde olduğunu belirtmeliyiz.

Eğer kredi notunuzun nasıl belirlendiğine ve notunuzu yükseltmek için neler yapmanız gerektiğine dair bilgi almak istiyorsanız, bu konuda yazılmış yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir