Finans

Kredi Notu Nedir?

Konumuz dahilinde sizlere kredi notu nedir? ve ne gibi ihtiyaçlara yönelik olmaktadır üzerine bilgiler sunacağız. İnsanlar belli başlı ihtiyaçları veya farklı amaçlar üzerine kredi veya kredi kartları üzerine yoğun bir talepte bulunmaktadırlar. Bu durum öyle bir hal aldı ki, son dönemlerde ülkemizde neredeyse yok denilebilecek seviyede kredi ya da kredi kartı kullanımı yapılmakta. Bilinçsiz bir şekilde yapılan alışveriş veya hizmetler üzerine işlem gören harcamalar sonrasında tüketiciyi oldukça etkilemektedir. Bu durum içerisinden çıkılmaz bir hal alırken, tüm bankaların tek bir sistem dahilinde olduğu Findeks raporlama hizmeti bu kapsamda artık kredi veya kredi kartı üzerine başvuruların olumlu ya da olumsuz olabileceğini vermiş olduğu kredi notu üzerinden sağlamaktadır.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Tüketicilerin müşterileri olduğu bankadan aldıkları ya da alacakları kredi ve kredi kartı ürünlerinin geri ödeme performansına bağlı olarak tahmin yürüttüğü bir sistem göstergesi dahilindedir. Bunun yanı sıra tüketicinin edindiği detaylı bilgiler neticesinde kendisine ve bankaya sunulan yorumlanması zor bir kredi rapor özetini sayısal biçimde aktarabilen bir sisteme sahiptir.Findeks’in oluşumu tamamen kredi kartına ambargo koymak kaidesi değil, sadece tüketicilerin risk raporu çerçevesinde sıralamaya almaktadır. Bu durum değer gördüğü kişilerin kredi notlarında düzenleme yaparak, bankaların bu düzenleme üzerine müşterisine sunabileceği en uygun ürün hizmetini sunmasında yardımcı olmaktadır. Bu duruma dayalı olarak tüketicinin Findeks kredi notu düşük ise, daha önceki kredi veya kredi kartı hizmetini alırken geri ödeme tarihlerini es geçtiği ya da ödeme sorunu çıkardığı benzer durumlara takriben kişiye bu ortalamayı ön görmektedir.

Kredi kartı almak isteyenlerin, kredi çekmek isteyenlerin sürekli karşılarına çıkan bir sorundur kredi notu. Bu sistem bankaların kendilerini garanti altına almaları, riski minimize edebilmeleri için kurdukları bir sistemdir. Bu sisteme tüm bankalar dahil değildir. Belli bankaların katılımı ile kurulmuştur.

Kredi Notları Ve Anlamları

Bu sistemde her kullanıcıya belirli kriterlere göre not verilir. Bu notlara göre, bankacılık hizmetlerinden yararlanılırken sizin hakkınızda değerlendirme yapılır. Daha önceki yazılarımızda, siz bir kredi kartı almak ya da kredi başvurusunda bulunmak istediğinizde düzenli geliriniz olup olmadığına ve kredi notunuza bakıldığını belirtmiştik.

Kredi notu 1 ile 699 arasında olan bir kişiye çok da rastlamazsınız. Bu kişi büyük bir ödeme ve haciz sorunu yaşamış kişilerdir. Az görülürler.

Kredi notu 500 ile 800 aralığında olanlar ise, banka için risk grubunda sayılırlar. Kredi istedikleri zaman banka tarafından ipotek ya da kefil talep edilir.

Kredi notu 1100 ile 1499 arasında olanlar için az riskli kategorisinde değerlendirmesi yapılır. Kredi talepleri büyük ölçüde karşılanır.

Kredi notu 1500 ile 1699 aralığında olanların ise kredi notunun iyi olduğu, borçlarını zamanında ödeyebildiği anlaşılır.

Bir de kredi notu 1800 ve üzerinde olanlar vardır ki, onlar bankadan ne isteseler alırlar.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmenin birçok yolu vardır. Ancak ücret karşılığında olduğunu söyleyebiliriz. En kolay yollarından bahsedecek olursak, ya bankanızın belirlediği SMS yoluyla ya da findex.com sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bu başlıktaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir