Finans

Kredi Notum Düşük, Kredi Çekebilir Miyim?

İhtiyaçlarımızı karşılamak için bankaların sağladığı finans desteği biz tüketicilerin en çok tercih ettiği yöntemdir. Bankalar ise potansiyel müşterilerinde her zaman iki parametreye önem vermektedir. Bunlar kişinin aylık geliri ve kredi notu. Her ay düzenli bir geliriniz var ama kredi notunuz düşük ise bankalardan kredi almak konusunda bir şüpheye düşmeniz olağandır.

Kredi Notum Neden Düşük?

Findeks kredi notunuz düşük ise bunun 2 olası sebebi vardır. Önceden kullandığınız kredili ürün ödemelerinde sorun yaşamış olmanız veya son 5 sene içerisinde herhangi bir kredili ürün kullanmamış olmanız. 

Yakın zamanda uygulamaya giren sicil affı ile birlikte kredi sicilinizin temizleneceğini hatırlatmakta fayda var. Ayrıca düzenli bir gelir sahibiyseniz maaşınızı aldığınız banka şubesinden tüketici kredisi almak için iletişime geçmeniz yerinde olacaktır. 

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar  da yok değil. Ama genelde ücretli çalışanlar için maaşın alındığı bankalara kredi başvurusu yapmanız tüketici kredisi almanız için çok doğru bir adım olacaktır.

Sonuç olarak kredi notu düşük olanlar da bir şekilde finansal ihtiyaç kredisini bankalardan çekebilmektedir.

Hayatın bizlere ne getireceği hiç belli olmuyor. Bazen yatırımlar için, bazen çeşitli ihtiyaçlar için kredi çekme gereği duyuyoruz. Yaşamımız belli dönemlerinde geçirdiğimiz ekonomik sıkıntılar, bir takım borçları zamanında ödeyememenize neden olmuş olabilir. Bu borçlarınız bazı bankalara ise, o bankaların kurduğu kredi notu sistemi nedeniyle, notunuz düşürülmüş olabilir.

Kredi notu sadece zamanında ödenmeyen borç olması durumunda düşmez. Bu konuda birçok kriter vardır. Bunlardan birisi de son 5 yılda kredi kullanıp kullanmama durumunuzdur.

KREDİ VERİLİRKEN İKİ ANA KRİTER

Bankalar müşterilerine kredi desteği sunacakları zaman iki kritere odaklanırlar. Bunlardan birisi kredi notu (findex notu diye de geçer.), diğeri ise gelir durumudur. Herhangi bir nedenden dolayı kredi notunuz düşükse, banka belirli miktarın üzerinde kredi kullandırmayacaktır.

Burada da iki husus karşınıza çıkacaktır. Kredi notunuzun ne kadar düşük olduğu ve kredi talebinizin ne kadar olduğu hususları önemlidir.

BANKA KREDİ VEREBİLİR

Kredi verme konusunda bankalara göre değişen uygulamalar görüyoruz. Bir bankadan alamadığınız krediyi bir başka bankadan kolayca alabiliyorsunuz. Bankalar müşterilerini aynı zamanda da risk gruplarına ayırmışlardır. Çok riskli grubundaysanız, kredi almanız biraz daha zor olacaktır. Daha az riskli grubunda iseniz de çok yüksek meblağlar olmaması kaydıyla kredi kullanabilirsiniz. Bu nedenle, kredi çekip çekemeyeceğinize dair en doğru bilgiye, birkaç bankadan teklif alarak sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir