Finans

Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?

Tüketiciler çeşitli ihtiyaçları doğrultusunda bankalardan kredi çekme zorunluluğuna girmekte. Aslında aylık geri ödemeler düzenli olduğu takdirde bankalar borç edinme konusunda en verimli seçenekler arasında yer almakta. Buna hitaben kişilerin kredi çekme istekleri çeşitli şartlara dayanmakta olup, bankalar tarafından belli şartlar koşulunda kişiye sağlanmaktadır. Şartların yanı sıra kredi notunuzun düşük seviyelerde olması kredi çekme olasılığını düşürmekte, çekebilme durumunuz olsa dahi istenilen yüksek rakamlar kredi olarak sağlanamayabilmektedir. Birçok kişi bu konuya dayalı olarak henüz kredi notu veya bir diğer işlem adıyla da bilinen Findeks kredi notu hakkında bilgi sahibi olmamakta. Konumuzun aslına dönersek kredi notunuzun düşük olması dahilinde sorunlar yaşayabilmeniz oldukça artı yönde işlemektedir.

Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?

  • Ödeme zamanını geçirdiğiniz ihtiyaç, taşıt, konut kredisi fark etmeksizin kredi notunuz düşmektedir.
  • Kredi kartı ödemelerinizde yaşayacağınız gecikmeler neticesinde kredi notunuz düşmektedir.
  • Vergi veya benzeri devlet kurumlarına borcunuz var ise ve aynı zaman’da icralık bir durumunuz varsa kredi notunuz düşmekte.
  • Birinci ve ikinci aşama bankalardan kredi kullanımı yapmışsanız, akabinde üçüncü ve dördüncü bankadan da ret onayı almış iseniz kredi notunuz düşmekte.
  • Herhangi bir işletme üzerine esnafsanız ve çekin vadesi geldiğinde ödemeyi gerçekleştiremediniz var sayalım, buna hitaben karşı taraftan rica da bulunup çekin protesto olmasına engel olsanız dahi sistem otomatik olarak Findeks veri merkezine rapor göndererek kredi notunuza işlemekte ve buda sizin kredi notunuzun düşmesini sağlamaktadır.

Banka kredisi kullanmak isteyenlerin en büyük sorunlarından birisi olan kredi notunun nasıl öğrenilebileceğini, notun kaç olması durumunda hangi kategoride yer alacağını daha önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise düşük kredi notu riski olanların merak ettiği bir konuda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Kredi notunu düşüren etkenleri, birçok kişi anlamakta zorluk çekmiştir. Kendisinin daha önce kredi kullandığını, kredi kartının bulunduğunu, bunların ödemesinin düzenli olarak yapıldığın ancak yine de kredi notunun düşük olduğundan yakınan birçok kişi ile karşılaşılmıştır.

Zamanında Ödenmemiş Kredi Ödemeleri

Eğer, herhangi bir bankadan kredi kullanmışsanız ve bu kredi için yapılan ödeme planı doğrultusunda ödemelerinizi düzenli olarak yerine getirmediyseniz, bu durum süreklilik arz etmişse kredi notunuzun düşürüleceği bir gerçektir. Burada kullandığınız kredinin miktarı, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi etkenlere bağlı olarak puanınız ne kadar düşeceği değişiklik göstermektedir.

Banka Dışındaki Ödenmeyen Borçlar

Kredi notunu etkileyen unsur sadece bankaya olan borçlar değildir. Çeşitli nedenlerden dolayı devlete olan vergi borçlarının zamanında ödenmemiş olması, icra takibinin bulunması da kredi notunuzu doğrudan etkiler.

Onaylanmamış Kredi Başvuruları

Birkaç bankadan kredi kullandınız, ödemelerinize devam ediyorsunuz ancak yeni bir ihtiyacınız daha oldu ve başka bir bankadan kredi kullanmak istiyorsunuz. Başvurunuzu yaptınız, banka değerlendirmeleri yaptı ve kredi başvurunuza daha önce kullandığınız krediler bulunduğundan dolayı ret verdi. Bu durumda da kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir