Finans

Sanal Kart Nedir, Avantajları Nelerdir?

Birçok kişinin merak ettiği sanal kart nedir sorusuna kısa olarak cevaben; internet üzerinden güvenli alışveriş yapmanın en rahat yolu diyebiliriz. Online alışverişte dolandırıcılık ve benzeri etkenleri minimum risk seviyesine düşüren sanal kartlar günümüz birçok tüketici tarafından tercih edilmektedir. Milyonlarca kişi tarafından güvenle tercih edilen sanal kartların birçok farklı avantajlar bulunuyor. İsminden de anlaşılacağı üzere sanal bir ürün şeklinde yer alan bu tarz kartlar kullanıcının isteğine göre banka tarafından onaylanmaktadır. Fiziki açıdan bir formu bulunmayan bu kartlar, istenilirse ilgili bağlı olduğu banka tarafından tüketicisine karton şeklinde gönderimi yapılmaktadır.

Sanal Kart Avantajları Nelerdir?

Gelelim çokça sorulan sanal kartın avantajları nelerdir sualine. Öncelikle bu kartların limit aşaması tamamen kullanıcının elinde olmaktadır. Yani ne kadar dilerseniz o kadar bir limite tabii olan bir kart ürünüdür. Kişi limit belirlemediği sürece “0” bir limit göstergesine sahip olmaktadır. Bu durum bilgilerin çalınması halinde dahi kötü bir sonuç doğurmayacağından güven konusunda ilk adımını bu şekilde atmaktadır. Alışveriş sonrasında kartınızda yer alan limit düşüşe geçmekte ve bilgilerinizin çalışması halinde dahi sadece geriye kalan ufak tefek limit kayıpları yaşarsınız.

Sanal kart ücretli mi sorusuna cevaben; ülkemizde ve dünya genelinde bankaların %97’si herhangi bir ücret tüketicilerden talep etmemektedir. Dahası ise kartın herhangi bir aidat veya yıllık bir ücret durumu da bulunmamaktadır. Tamamen ücretsiz olan kart sayesinde internet üzerinden güvenli alışveriş sergileyebilirsiniz.

Artık, birçok insan ihtiyaçları olan ürünleri, hizmetleri internet üzerinden karşılıyor. Genel itibariyle ödemeyi de internet üzerinden gerçekleştiriyor. Eskiden beri çeşitli işyerleri aracılığı ile insanların kart bilgileri ele geçirilir ve bilgileri dışında harcamalar gerçekleştirilirken, bu durum internet harcamalarının artması ile bu e-ticaret sitelerine doğru kaymıştır.

İşte, internet üzerinden yapılan harcamalarda kredi kartı güvenliğinin sağlanabilmesi için sanal kart ortaya çıkmıştır. Bu kart kişilere güvenli alışveriş imkanı sunmaktadır.

SANAL KART NASIL ALINIR?

Sanal kart, size banka tarafından gönderilen fiziki bir kart değildir. Sanal kartta bankanız size yeni bir kart numarası, son kullanma tarihi, CVV güvenlik şifresi tanımlar. Bu kartı alabilmek için bankanız ile görüşmeniz mümkündür. Ancak, internet ya da mobil bankacılık üzerinden çok kısa sürede kendiniz de sanal kart oluşturabilirsiniz.

Sanal kart, kredi kartınıza bağlıdır. Bu nedenle kredi kartının sahip olunduğu banka tarafından kullanıcıya tanımlanır.

SANAL KART NASIL KULLANILIR?

Sanal kartın en büyük avantajı limit belirleme işleminin anında, kullanıcı tarafından hiçbir şeye gerek duymaksızın yapılıyor olmasıdır. Limiti gün sonunda ya da hesap kesimi sonunda sıfırla seçenekleri ile de kart bilgileriniz başkalarının eline geçse bile limit sorunu ile karşılaşmalarını sağlamaktadır.

Sanal kart kullananların, limitlerini sadece harcama yapacakları zaman, harcama için ihtiyaç duydukları miktar kadar artırmaları doğru bir yöntemdir.

Sanal kart genelde ücretsizdir. Sanal karttan yapılan harcamalar için ayrıca ekstre gelmez ve ayrıca ödeme yapılmaz, kredi kartı harcamaları ile birlikte değerlendirilir ve ikisine tek borç gelir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir