Finans

Yastık Altı Altınlar Nasıl Değerlendirilmeli?

Küçük yatırımcılar için altın yatırımı, daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi iki türlü olmaktadır. Bu banka altın hesabı açtırmak suretiyle ya da fiziki olarak altın yatırımcılığı şeklindedir. Yastık altı dediğimiz kısım, fiziki altın yatırımcıları için geçerli bir durumdur. Fiziki altını olanlar evlerinde ya da banka kasalarında altınlarını saklarlar.

FİZİKİ ALTININ SIKINTILARI NELERDİR?

Fiziki altın yatırımı yapanların en büyük sıkıntısı, özellikle belli bir miktarın üstündeki altınlarını nakite çevirme sıkıntısıdır. Bu konuda size altınlarınızı altın hesabına dönüştürebileceğiniz önerisinde bulunabiliriz. Banka hesabınızda bulunan altınlarınızı anında nakite çevirmeniz mümkündür.

Eğer, banka altın hesabı konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz ya da sürekli bankaya gitme zorunda kalmaktan endişe ediyorsanız, size internet ya da mobil bankacılığı önerebiliriz. Bu sayede, dilediğiniz anda hesabınızı kontrol edebilir. Hesaplarınız arasında transfer işlemini kolayca yapabilirsiniz.

GRAM ALTIN HESABINA YATIRABİLİRSİNİZ

Eğer hesabınızda yatırıma dönüştürmek istediğiniz TL. ya da döviz bulunuyorsa, bunları hemen internet üzerinden altın hesabınıza da dönüştürebilirsiniz.

Bankalar, bir kuyumcuya oranla altınlarınıza daha fazla değer biçeceklerdir. Özellikle altın günlerinde altınlarınızı banka hesabınıza aktarabilirsiniz. İsterseniz bankaya gitmeden önce, birkaç kuyumcudan fiyat alıp, hazırlıklı olarak gidebilirsiniz.

Yastık altındaki altınlarınızı, banka hesabınıza aktararak, ekonomik düzende değerlendirilmesinin de önünü açmış olursunuz. Bunun bir başka avantajı da bankalar alım ve satım arasında daha az fark koyarlar.

Amatör altın yatırımının genel itibariyle iki şekilde yapıldığını önceki yazılarımızda belirtmiştik. Bunlardan birincisi banka altın hesabı vasıtasıyla gram altın yatırımı, diğeri ise yastık altı altın olarak tabir ettiğimiz gram altın yatırımı… Fiziki altın yatırımı, gram altın yatırımına göre daha rijit(katı) bir yapıda olup nakite çevrilmesi, al-sat bazında değerlendirilmesi nispeten daha zordur. Peki bu durumda yastık altı altınları nasıl değerlendirmeliyiz?

Yastık altı altınları daha esnek şekilde kullanabilmenin en iyi yolu, banka altın hesabı açarak gram altın yatırımı şeklinde değerlendirmektir. Fiziki altınlarımızı gram altına dönüştürmenin en kolay yolu da banka altın günleridir. Birçok banka, belirli zamanlarda altın günleri konsepti adı altında vatandaşlardaki fiziki altınları toplayıp nakit ya da gram altına çevirmektedir. Banka altın günleri yoluyla sizler de fiziki altınlarınızı nakite çevirebilir ya da 24 ayar gram altına dönüştürerek ilgili bankada altın hesabı açtırmak vasıtasıyla yatırımınızı sürdürebilirsiniz.

Banka altın günlerini fiziki altınlarınızın tamamını nakite çevirmek maksadıyla da değerlendirebilirsiniz. Çevrenizdeki kuyumculardan altınlarınızın toplam değerine yönelik fiyat alıp bankalardaki ekspertizlerin altın birikiminize biçtiği fiyatı kıyaslayıp uygun olanı değerlendirebilirsiniz ki yüksek ihtimalle bankanın belirlediği değer daha yüksek olacaktır. Herkese bol kazançlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir