Finans

Yatırım Nedir, Nasıl Yapılır?

Günümüzde paranın değerinin artmasına bağlı olarak birçok insan yatırım yapmayı bir ihtiyaç olarak görmektedir. İnsanların mevcut birikimlerini çeşitli piyasalara yatırması ve fazlasıyla geri alması işlemine yatırım denilmektedir. Yani insanlar tasarruf yapmak için birikimlerini değerlendirmekte ve yatırım yapmaktadır. Yatırım yapmak her yaş grubundan insanın yapabileceği bir işlemdir. Bu işlem hayatın her anında insanlar için büyük bir avantaj olarak geri dönecektir

İnsanların kafalarını karıştıran soruların başında nasıl yatırım yapabilecekleri ve nereye yatırım yapabilecekleri gibi sorular yer almaktadır. Yatırımcıların işlem yapabileceği ve kazançlarını değerlendirebileceği birçok piyasa bulunmaktadır. Önemli olan bu piyasaları seçerken insanların hassasiyet göstermeleri gerektiğidir. Birikimlerinizi değerlendirmek için ilk olarak VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası)’u tercih edebilirsiniz. Bu piyasada çift yönlü işlem olanağı sayesinde kolay bir şekilde işlem yapabilir ve kendinize kazanç sağlayabilirsiniz. Ayrıca kaldıraç sistemi de bu piyasayı avantajlı konuma getiren özelliklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. VİOP’un yanı sıra Futures Piyasası’da kullanıcıların işlem yapabileceği bir yatırım piyasasıdır. Bu piyasada kalitesi, vadesi ve miktarı önceden belirlenen bir ürünün ileri bir tarihte teslimatının yapılması şartıyla alış satışı yapılmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan yatırım şekli ise hisse senedi olarak bilinmektedir. Hisse senedi alarak bir şirkete ortak olabilir ve ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Bir kişi belirli dönemdeki harcamaları için gerekli olandan daha fazla kazanç elde ediyorsa o kişi belirli oranda, belirli alanlara yatırımlar yapabilir. Bu tamamen gelir ve gider dengesi ile alakalı durumdur. Aylık kazandığı para ile kıt kanaat geçinen bir insanın, yatırım yapması zaten çok da mümkün değildir.

Yatırımın tanımına bakacak olursak, insanların birikimlerini, kısa ya da uzun vadede kar elde edebilmek amacıyla bir yerde değerlendirmesidir diyebiliriz.

Yatırımın nasıl yapılacağı konusuna değinecek olursak, bu bir tercih meselesidir diyebiliriz. Kimileri dövize, kimileri altına, kimileri de gayrimenkule yatırım yapmayı tercih etmektedirler.

HANGİ YATIRIM DAHA KARLIDIR?

Hangi yatırımın karlı olacağı konusunda kısa vadede kar getirenler ve uzun vadede yüksek kar getirenler şeklinde değerlendirmede bulunmak mümkündür. Özellikle gayrimenkul yatırımları uzun vadede kar getiren yatırım araçlarıdır.

Döviz ve altın ise gayrimenkule göre daha kısa vadede sonuçların alınabildiği, yüksek karların elde edilebildiği bir yatırım aracıdır.

HANGİ YATIRIM DAHA RİSKLİDİR?

Bu yatırım araçları içerisinde en az riskin gayrimenkulde olduğunu söylemek mümkündür. Mutlaka alınan gayrimenkul pirim yapacaktır. Fiyatları artacaktır. Her ne kadar inşaat sektöründe son yıllarda büyük bir artış olsa da, halen talebin tam olarak karşılanabilir düzeyde olmadığı ve talebin her geçen gün arttığı söylenebilir.

Özellikle konut kredilerinde yapılacak indirimlerin, bu alanda daha fazla yatırım yapılmasına neden olacağı yorumu yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir