İnternetten Para Kazanma

Çinden ürün getirip satmak

Son zamanlarda popüler iş fikirleri arasında yerini alan çinden ürün getirip satma işi gün geçtikçe ilerlemeye devam ediyor.Bu işte en önemli detaylardan biri başlamadan önce tedarik ve ihracatçıların listesini tam anlamıyla hazırlamanız olacaktır.Sonrasında ise hangisinden ne tür ürün alacağınız ve hangisiyle çalışacağınız tamamen size kalmıştır.Sizlere şimdi çinden nasıl ürün getirilir detaylı bir şekilde anlatmak istiyoruz.

Çin’den Nasıl Mal Getirilir?

1: İstediğiniz bir ürünü belirleyin.

Bu işte en doğru ürünü belirlemeniz gerekir.Bunları belirlemeden önce en iyi kar yüzdesine sahip malları seçmelisiniz.Güzel bir ticaret yapabilmeniz için sevdiğiniz bir ürünü seçmeniz gerekir.

Seçtiğiniz ürünün nakliye tutarını belirleyin.Bir nakliyenin kaç ürün getireceğini iyi hesaplayın ve sürekli araştırma içerisinde olun.

Ürün seçiminde mesela bir arkadaşımız sürekli ucuz saatlerden getirip güzel bir şekilde para kazanıyor( ürün için örnek veriyorum )

2:Ürün sağlayacak çinlilerin listesini oluşturun.

Çinli ihracatçıların listesini online veya kaynak bulma sitelerinden bulabilirsiniz.Başlıca kullanılacak kaynaklar altta yer almaktadır.

Made-in-China.com
Alibaba:

China.cn

Yukarıdaki üç site size oldukça fazla yardımcı olacaktır.Buradan hem ürünleri görebilir hemde satıcılar ile iletişime geçebilirsiniz.

 

3:Her satıcı ile iletişime geçin.

Size en uygun satıcıyı bulabilmek için hepsiyle tek tek temas kurun.Bu sayede size en uygun satıcıyı ve en uygun fiyatı bulacaksınız.

Satıcıyı seçmeden önce alttaki kriterleri sağladıklarını emin olun.

Müşteri memnuniyeti ve referans yorumları: Bu satıcıdan ürün alan insanlar tavsiye niteliğinde metinler yazarlar.Bu yazılardan her üründe görüyorsanız iyi satıcı demektir.

İş yeri ruhsat bilgileri: Ürün satabilmek için gerekli iş yeri ruhsat ve çalışma belgelerini aldıysa tamamen yasal çalıştıkları için listeniz arasında yer alabilir.

Ürünü üreten yerin iletişimi: Satıcı sizlere ürünü üreten fabrikanın iletişim numaralarını kolaylıkla veriyorsa güvenlidir.Tercih edebilirsiniz.

 

4: Seçtiğiniz satıcı ile pazarlık yapmayı unutmayın:

Çinli ürün satıcıları genellikle çin kültürü ile yönetilir.Güzel bir pazarlık yeteneğine sahip olursanız güzel indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Çinli satıcılar sizi iyice tanımadan pazarlık yapmaya anlaşmaya yanaşmaz.Bu yüzden ilişkilere iyi odaklanmanız gerekmektedir.

Bu işlerde yasal olmak,güven ve ahlaki değerler her yerde olması gerektiği gibi bu işte de olmalıdır.

5 – Siparişleri vermeye başlayın. Her firmanın minimum sipariş miktarı ve nakliye sözleşmesi vardır. Çinli ihracatçıların en yaygın nakliye türleri:

aşağıdaki gibidir.

DHL: Çinli tedarikçilerin en yaygın kullandığı kargo şirketidir.

6– Gümrük müşavirliği ile görüşüp getirmek istediğiniz ürünler hakkında bilgi alın.Getireceğiniz ürüne karar verdikten sonra gümrük işlerini kontrol edip problem olup olmadığını incelemenizdir.

İpuçları

Gümrük vergi oranlarına dikkat edin.Bu ürünlerin vergileri getirdiğiniz ülkeye göre değişiklik gösterebilir.Çinli satıcılar ürünleri alırken sizleri bu konuda bilgilendirmesini rica edebilirsiniz.

Çinliler ürünlerin üretime girmesi için %50 gibi depozito ödemeleri isteyebilir.

Çoğu çinli tedarikci kredi kartı ile ödeme ister.Fakat bazıları nakit,çek ve paypal gibi ödeme türlerini de isteyebilir ( paypal şuan kapalı tabiki )

Uyarılar

İlk görüşmelerde çinliler ruhsat ve vergi numaraları gibi belgeleri sizden isterler.Bu belgeler genellikle tanınan tedarikciler tarafından istenir.

Görüşmekte olduğunuz toptancının size verdiği cevaplara,ürün hakkındaki bilgisine dikkat ediniz.En ufak bir şüpheniz varsa hemen başka toptancıyla görüşmeye başlayın.Bu konuda profesyonellik ve güven şarttır.Dolandırılmaya karşı her türlü tedbiri almalı ve iyi araştırma yapmalısınız.

Toptancıların internet sitesi yoksa ve iletişim bilgilerinde sorunlar varsa hemen o toptancıyı da listeden çıkartabilirsiniz.

Ödemeyi peşin yapmayın.Ürünlerde sıkıntı çıkarsa ödemeyi alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir