Kariyer

Kariyer Planı Nasıl Yapılmalı?

Gelecek kaygısı taşıyan herkes, ileride bu alanda daha iyi bir sonuç alabilmek adına doğru bir kariyer planı oluşturmak zorundadır. Bu şekilde kişilerin gelecek zamanlardaki hedeflerine ulaşımı, daha sağlam adımlar eşliğinde yapılmış olur. Peki kariyer planı yaparken hangi konulara dikkat etmek gerekiyor? Ayrıntılar yazımızda..

Gerçekçi Bir Bakış Açısı

Kariyer planının ilk adımı gerçekçi bir bakış açısına sahip olarak genel bir tablo belirlemektir. Aslında bu kariyerinizin detaylardan arınmış bir şekilde kabaca planlamasıdır. İlk çalışma sayesinde kendinizi ileride nerede görmek istediğinize dair kesin bir hedef belirlemeniz gerekir.

Sektör Belirleme

Kariyer planına geniş bir bakış açısından hemen sonra, yapılması gereken şey ise sektör ve departman belirleme olarak karşımıza çıkıyor. Sektör planlaması yaparken, kişinin sahip olduğu yetenekler ve ilgi alanları da hesaba katılarak karar verilmeli. Özellikle okunan bölüme göre bir iş bulma zorunluluğu olmadığından, kişilerin sevebileceği türden işlere yönelmesi daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Kişisel Analiz Süreci

Bunun yanında gerekli ilk adımlar tamamlandıktan sonra, kişilerin kendi zayıf yönlerini tam olarak görebilmesi ve buna uygun olarak bir gelişim sürecini başlatması tavsiye edilen şeyler arasında bulunuyor. Kendinizi iyi tanımanız zayıf olan yönlerinizi daha rahat bir şekilde keşfetmenize neden olur. Bu sayede eğitiminize gerçekten iyi bir yön verebilirsiniz.

Finans Planını Yönetme

Kariyer planı yapmanız ve bu alanda belirli değişikliklere başlamanız haliyle finansal olarak da sizi etkileyecek şeyler arasındadır. Özellikle bu tarz riskli dönemlerde finansal giderleri hesaba katarak, kendiniz için çözüm yolları üretmeniz doğru bir adım olacaktır.

Plan Değişikliği Yapmak

Zaman geçtikçe iş alanındaki isteklerinizde değişimler söz konusu olabilir. Özellikle kendinizi daha iyi şekilde tanıdıkça farklı sektörlere ilgi duymaya başladığınızı görebilirsiniz. Bu aslında son derece normal bir durum olup, çoğu kişinin başına gelebilen sorunlar arasında bulunur. Bu tarz bir durum yaşadığınızda ise, gelecek planlarının bu sorun yüzünden zarar görmesine izin vermemeniz gerekiyor. Güveni önemli derecede etkileme riski olan bu dönemde bu konuda oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir