Para Biriktirme

Kolay Para Biriktirmek İçin 10 Yöntem!

19 Gündelik masraflara dikkat ederek, kolay şekilde para birikimi yapabilirsiniz. Bu konuda 10 pratik yöntemi kullanarak, masraflarınızı kısabilir, ay sonu geldiğinde nasıl para birikimi yapacağınızı düşünmek zorunda kalmazsınız. Özellikle gereksiz harcamaları keserek, birikim yapma yolunda adım atmış olursunuz. Hediye masrafları, araç masrafları, gıda masrafları, iletişim masrafları, giyinme masrafları, barınma masrafları, ısınma ve soğutma masraflarına dikkat ederek, kolay şekilde birikim yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanıyorsanız, kredi kartınızın limitini düşük ayarlayarak ve ödemeleri faiz yemeden gününde yaparak, paranızı arttırabilirsiniz. Bu konuda 10 pratik yöntemi sizler için sıraladık.

Hediye Masraflarınızı Azaltarak Para Biriktirmek

Hayatınızın her noktasında, doğum günü, yılbaşı veya özel günlerde hediye almak durumunda kalabilirsiniz. Eğer mecbur satın alınması gereken hediyeler bulunuyorsa, indirim fırsatlarından yararlanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca hediye almak için en anlamlı olan hediyeyi seçmek, pahalı hediyeye göre daha doğru bir seçenektir. Hediye alma konusunda önceden planlı hareket edilmesi, masraflarınızı az da olsa azaltarak, birikim yapmanızı sağlar.

Eğlenceden Tasarruf Ederek Para Biriktirmek

Eğlence denilince akla gelen unsurlar; kitap okuma, film seyretme ve eğlence mekanlarında dışarıya çıkmak olarak sıralayabiliriz. Film için uydu kanallarınız varsa, film CD si satın almak, daha uygun bir yöntemdir. Dışarıda eğlence mekânlarına çıkıp yüklü miktarda para harcamak yerine, park, müze ve sinemaya gidebilirsiniz. Kitap okumak istiyorsanız, satın almak yerine kitabı kiralamak da tasarruf etmede etkili yöntemlerden biridir.

İletişim Masraflarınızı Azaltarak Para Biriktirmek

Günümüzde, iletişim masraflarının kontrolsüz şekilde ilerlemesi, masraflarınızın artmasına neden olabilir. Normal şartlarda bir ailede en az 2 cep telefonu olduğunu düşünürsek, ortaya çıkan masraf tablosu, iletişim alanında yüksek çıkacaktır. Kullandığınız cep telefonunun kullanım paketlerine dikkat ederek, kontrollü kullanabilirsiniz. Eğer iki tane cep telefonu kullanıyorsanız, birini iptal ettirmeniz, cebinizi oldukça rahatlatacaktır.

Giyinme Giderlerini Azaltarak Para Biriktirmek

Alışveriş yaparken, indirim fırsatlarından yararlanmak gerekir. İndirim zamanlarını takip ederek, uygun fiyatlara giyinebilirsiniz. Kıyafetin kalitesine göre verilen fiyatı doğru şekilde kontrol etmelisiniz. Gereksiz kıyafet harcamaları yapmamaya dikkat ederek, tasarruf sağlayabilirsiniz.

Isıtma Ve Soğutma Giderlerini Tasarruf Ederek Para Biriktirmek

Günümüzde ev tercihi konusunda, güney cephesine bakan evlerin tercih edilmesinin nedenlerinden biri de, yazın serin kışın sıcak bir ev ortamı olmasındandır. Özellikle kış aylarında seçtiğiniz evin yalıtımlı olmasına dikkat ederek, ısıtma sistemlerinden tasarruf sağlayabilirsiniz. Güneş alan bir ev olması, gündüzleri eve güneş girmesini sağlayarak, güneşten yararlanarak, ısınma ve soğutma giderlerinde tasarruf sağlamada etkili yöntemlerdendir.

Barınmayla İlgili Konularda Tasarruf Ederek Para Biriktirmek

İhtiyacınız olan büyüklükte bir ev tercihi yapın. Özellikle işyerinizin eve yakın olmasına dikkat ederek, yol masraflarının azalmasını sağlayabilirsiniz. Evinizde oluşabilecek tadilat işlemleri için, tanıdığınız bir usta ile anlaşarak, hem uygun hem de güvenilir hizmet alabilirsiniz.

Araba Masraflarınızdan Tasarruf Ederek Para Biriktirmek

Arabanız varsa, hangi marka olursa olsun, motorunun ve lastik basıncının sağlam olmasına dikkat ediniz. Araba ile sürekli durup hareket ediyorsanız, çok fazla yakıt harcamanıza neden olacağından, yakıt masrafınızın artmasına neden olabilir. Arabanıza yakıt almak için farklı akaryakıt istasyonlarını inceleyerek, en uygun yakıtı hangisi veriyorsa, o akaryakıt istasyonunu tercih etmelisiniz.

Sigortalardan Tasarruf Ederek Para Biriktirmek

Sigorta şirketlerini iyice araştırarak, yıllık pirimi en yüksek veren ev ve otomobil sigortalarını tercih edin. Genellikle ailede her birey hayat sigortası yaptırır. Öncelikle hayat sigortasına ihtiyacınız olup olmadığını düşünerek, gereksiz yere harcama yapmaktan kaçınmalısınız.

Aylık Ödemelerden Tasarruf Ederek Bara Biriktirmek

Kredi kartının kullanılması harcamaların yükselmesine neden olmaktadır. Özellikle günü geldiğinde kredi kartının ödenmesi ve faiz ödemesinden kaçınılması gerekmektedir. Aylık faiz ödemesi yerine, para birikimi sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kendi bankanızın ATM sini kullanmalısınız. Farklı bankaların ATM kullanımı ekstradan ücret kesimine neden olmaktadır.

Gıda Harcamalarından Tasarruf Ederek Para Biriktirmek

Gıda alışverişi konusunda, marketten alışveriş yapıyorsanız, öncesinde market listesi hazırlayarak, listenin dışına çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Dışarıda yemek, pahalıya mal olmaktadır. Bu yüzden az yemeye özen göstermelisiniz. Günlük işyerinde her gün dışarıdan yemek tüketmek, çok masraflı olmaktadır. Mümkün olduğunca evden yemek götürmeye çalışmalısınız.  Dışarıda kahve ve çay gibi içecekleri tüketmek pahalıya gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir