Para Biriktirme

Para biriktirmenin en kolay 5 yolu

1.En kısa zamanda borçlarınızı tamamen kapatın.

Para biriktirmeye başladınız ve herhangi bir borcunuz varsa para biriktirmenin çok zor olacağını bilmelisiniz.Bunun için önceliğiniz borcunuzu sıfırlamak olsun.Borcunuz kapandığında para biriktirmek için temeli atmış olacaksınız.

 

2.Ne kadar birikeceğini dair hedef koyun

 

Parayı biriktirmeye başlamadan önce hedefinizi seçmek sizi o yola daha çabuk itecektir.Hedefiniz olduğunda paranın daha çabuk birikeceğini gözünüzle görebilirsiniz.Örneğin;2 yıl içerisinde %50 ödemeli bir araba almak mı istiyorsunuz? Hedefiniz bu olduğu sürece daha çabuk ilerleyebilirsiniz.

3. Her maaş gününde kendinize ödeme yapın


Her ay maaş zamanında kendinize 50-100 tl ayırmalı ve bunu birikim hesabınıza koymalısınız.Bu şekilde para artmaya devam edecektir.

4. Sigarayı bırakmak birikimi arttırır


Sigarayı bırak demesi kolay diyorsun şimdi içinden.Fakat birde bıraktığını düşünsene? En kötü günlük 10 Türk lirasından aylık 300 Türk lirası yapıyor.Hadi diyelim 200 tl gitsin en az. 200 lirayı birikim hesabına atarak daha faydalı şeylere gidebilir ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsin.

5.Tatil planlarını gözden geçirin( Uzaklaşmadan tatilde yapılıyor )


Tatiller için oldukça fazla gider olmaktadır.Binlerce lira 1 hafta tatil için gitmektedir.Bunun yerine arkadaşlarınızla,eşiniz veya dostunuzla yakın yerlerde kamp yerlerinde tatil yapabilirsiniz.Memleketin her yerinde,her ilinde güzel doğa,ormanlık yerler mevcuttur.Hem daha huzur hisseder daha az harcama yaparsınız.Kendimden örnek vermem gerekirse ben Ankara’da yaşıyorum. Tatil yapmak istediğim zaman Kızılcahamam ormanlarına gidiyorum ve 3 gün kamp yapıp geliyorum.Gideceğim yer 125 km uzaklıkta oluyor.Eşimle,dostumla vs gidip güzel bir kamp ile harika bir tatil keyfi yaşayabiliyorum. Ama ille de deniz olsun diyenlerdenseniz binlerce liranız üzgünüz ki gidecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir