Yeni İş Kurmak

İkinci el eşya dükkanı açmak

İkinci el satış dükkanlarında a’dan z’ye birçok ürün bulunmaktadır. Bunların başında ise dolaplar,yataklar ve birçok beyaz eşya yer almaktadır.Özellikle günümüz de öğrenci arkadaşlarımız ev tuttuklarında ikinci el satış yapan yerlere uğrayıp uygun fiyatlara evlerini döşemektedirler.Bu dükkanlar her zaman iş yapacak potansiyeldedir.Çünkü yıpranmamış malzemeler ve temiz kullanılmış malzemeler satmaktadır.Sıfır ürün satışı yapan yerlere göre oldukça ekonomiktir.Her insanın bütçesi rahatlıkla yetmektedir.

İkinci el eşya dükkanı nasıl açılır?

1-İkinci el satış dükkanı kurmanız için öncelikle bir hedef belirlemeniz gerekir.Her türlü ürün satmak yerine belli bir ürün grubuna odaklanmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.Mesela sadece beyaz eşya satmanız oldukça kazançlı bir iş türü olacaktır.

2-Belediyenin başvuru formlarını doldurup ilgili kurumlardan onay aldıktan sonra ruhsat ve izinleri alıp kuruluma geçmeniz gerekir.

3-Dükkan için bir yer satın alın veya bütçenizi sarsmayacak şekilde bir yeri kiralayın.Bu tür ikinci el satış dükkanları cadde kenarlarında olması daha fayda getirmektedir.

4-Malzemeleri tedarik etmeye başlayın.Broşürler dağıtarak ikinci el eşyalarınız alınır,satılır adı altında kartlar dağıtın.Bundan sonra sizi müşteriler aramaya başlayacak ve ürün satmaya,almaya başlayacaklardır.

5-Dükkanı güzel bir şekilde özelleştirebilirsiniz.İkinci el dükkanı için farklılık oluşturacak özel dekorlar ile dükkanı süsleyebilir ve giren müşteriyi etkileyebilirsiniz.Dükkanın dekorasyonu oldukça önemlidir.Eşyalar sıralı ve güzel yerleştirilmiş olmalıdır.Dağınıklılık müşteriyi olumsuz etkileyebilmektedir.Müşterinin her zaman bir alışveriş merkezinde gezdiği gibi dükkanda da rahatlıkla gezmesi gerekmektedir.

6-Satılan ürünlerin üzerinde fiyatlar için bir etiket olması gerekmektedir.Her ürün için müşterinin size fiyatını sormasını istemezsiniz.Bunun için her üründe fiyat olması lazımdır.İkinci el dükkanınız için ürünleri en uygun fiyattan satın alarak,üzerine kendi fiyatınızı ekleyip satmalısınız.5 liraya alınan ürünü 7 liraya satabilirsiniz gibi.

7- Dükkanınız için tanıtım çalışmalarına başlayın.Bunu el ilanları ile sokaklara dağıtarak en etkili şekilde yapabilirsiniz.El ilanlarında bütün detaylar yer almalıdır.Dilerseniz internet sitesi ve Facebook sayfası da kurabilirsiniz.

8- Gelen müşterileri fiyat konusunda kırmamaya özen gösterin.Müşteri çekebilmeniz açısından bunu her zaman yapmanız gerekir.Hem müşterinin yararlanacağı,hemde kendinizin yararlanacağı fiyatlardan satış yaparak işinizi en kısa sürede büyütebilir ve ürün kategorisini genişletebilirsiniz.

9: Dükkanınızın tabelasını en özenli şekilde hazırlayın.Dükkan camlarında ikinci el satışı ve alışı yaptığınızı yazın.Müşterilerin en net şekilde görebileceği yerleri tercih edin.Telefon numarası dükkanın dışında kesinlikle yazmalıdır.

İkinci el eşya dükkanı açma maliyeti

İkinci el dükkanında satacağınız ürünler bu maliyeti değiştirmektedir.Tek ürün grubu veya farklı ürün gruplarına göre 5 ile 20 bin lira arasında bir fiyat ile açabilirsiniz.İlerde işleriniz büyüdükçe elektronik ev eşyaları, mutfak eşyaları gibi birçok kategoriden ürünü satabilirsiniz.Müşterilerin sizi tanıması ve belli bir müşteri kitlenizin oluşması için 6 ay gibi bir süreyle farklı ürün gruplarına girmemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir