Yeni İş Kurmak

İnternet cafe açmak

Yeni bir iş kurmanın heyecanı her zaman güzel bir tecrübe ve deneyim olmaktadır.İş kurmadan önce bunun ilerisini düşünmek,planlamalar yapmak,işletmeyi en iyi şekilde dizayn etmek heyecanınızı ikiye katlar ve bu işten keyif almanızı sağlar.
İş yer açacak olan şahıs bilgisayarlara ve oyunlara karşı bir ilgi duyuyorsa internet cafe açabilir.Bu hem ilgi duyduğunuz işi yapmanızı hemde severek yapmanıza katkı sağlar.

Teknolojinin hızla geliştiği ülkemizde gerek bilgisayar teknolojileri gerek birbirinden güzel oyunlar ile artık devir internet devri olmuştur.Oyun oynama gibi eğlence aktiviteleri olan birçok insan gününü internet cafelerde geçirebilmektedir.

Sizlere bugün bir internet cafede ne olması gerektiğini,hangi oyunların ve hangi uygulamaların olması gerektiğini açık bir şekilde anlatacağım.

İnternet Cafe Alt Yapısı nasıl olmalıdır?

İnternet cafelerde hangi sistemlerin,hangi donanımların olması gerektiğini sizler için detaylıca derledik.

Donanım teknolojileri:
İnternet ortamında yüksek gereksinim isteyen oyunlar ve uygulamalar için her zaman güncel sistemleriniz kurulu olmalıdır.Bunarlın içinde ekran kartı,işlemci,ram,power supply gibi donanımların güçlü,günümüz şartlarındaki birçok oyun ve uygulamayı açıyor olmalıdır.

 

Yazılımlar:
Birçok online oyun çıkmaktadır.İnternet cafeye ziyaret etmekte olan bir çok insan ise online oyun oynamak için geliyor.Bunların arasında strateji,savaş , aksiyon vs gibi oyunlar yer almaktadır.Bu oyunları sorunsuz oynatacak yazılımları , oluşabilecek riskleri önlemek için kullanılan yazılımları hatasız olarak yükleyerek kullanıcıya iyi bir deneyim yaşama fırsatını verebilirsiniz.

 

Ağ sistemi:
Cafenizde tüm bilgisayarların birbirine uyumlu bir şekilde bağlı olması gerekmektedir.Bu sayede multi player tarzı oyunlarda sorun yaşanmaması adına atılacak ilk adımlardan birisi bu olmalıdır.

Lokasyonu nerede seçmeliyim?
İnternet cafenin açılacağı yer oldukça önem arzetmektedir.İnsanların yoğun olduğu,işletmelerin çok olduğu yerlerde internet cafe açmanız ilerleme açısından ve iş yerinin geleceği açısından oldukça önemlidir.İnternet cafe bir okul,cafe tarzı yerlere yakın olursa iş yapma şansınız oldukça yüksek olacaktır.Ancak bu ruhsatı alabilmeniz için okullara 200-400 metre uzaklıkta olması gerekmektedir.

 

Müşteriyle ilgilenmek,pazarlama stratejisi
Bu hususlardan en önemlisi ise cafenize gelen müşterilerle ilgilenmek,onları etkilemektir.İnternet cafenizi dizayn ederek,teknoloji ile ilgili bir hale getirerek müşteriyi etkileyebilirsiniz.Ayrıca güler yüzlü ve en ufak bir sorunda müşteri ile ilgilenmek gerekir.Bu şekilde akılda kalıcı ve sürekli müşterisi olan bir adresiniz olur.

İnternet Cafe Açmanın Maliyeti

İnternet cafenizin içerisinde bulunan pc sayısı ve donanımlarının özellikleri ile maliyeti etkileyen bir çok unsur bulunmaktadır.Bu yüzden bir rakam vermek,net bir rakam olmaz.Ama sizlere altta ortalama bir internet cafede olması gereken bilgisayar sayısı ve fiyatları yazmak isteriz.3 aşağı,5 yukarı fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

40 adet bilgisayar olan bir cafenin maliyeti:

40 bilgisayar ✗ 1.000 TL= 40,000 TL

40 Masa+sandalye ✗ 100 TL = 4,000 TL

İnternet bağlantısı ve ağ kurmak için gerekli fiyat= 1.000 TL

Kamera güvenlik sistemleri= 1,500 TL

Resmi işlemler ve açılış ruhsatı alma= 4,000 TL

Toplam maliyet:50.500 TL’dir. Bilgisayar sayısını azaltarak bu maliyeti indirmek mümkündür.

 

Farklı bir dizayn kullanır,farklı bir plan doğrultusunda hareket ederek internet cafeniz oldukça kazandıran bir işletme haline gelebilir.Bunda internet cafeyi açanın rolu en üst düzeydedir.

 

This Post Has One Comment

 1. BÜLENT PAKSOY Reply

  8000*40=240 000 PC
  500*40=20 000 KOLTUK
  MASA VE DİĞERLERİ = 40.000
  AL SANA 300.000 TL CAFE MALİYET

  KİRA ELEKTRİK ELEMAN GİDERLERİ VS VS
  SONRA SAATİ 3 TL DEN SABAH 8 GECE 12 HAFTADA 7 GÜN BAYRAMLAR DAHİL ÇALIŞ .
  ARKADAŞ 1000 TL PC MALİYET DEMİŞ BUGÜN CAFE İÇİN ALICAN EN DÜŞÜK EKRAN KARTI 1050 Tİ 1250 TL
  İŞLEMCİ ANAKART RAM HDD MONİTÖR KULAKLIK MONİTÖR YOK :))
  BUGÜN LÜKS CAFELERDE KULLANILAN KULAKLIKLAR 500 TL MAUSE LER 400 TL
  KOLTUKLAR 1.500 TL.
  İŞİN İÇİNDE OLMAYANLAR GÜZEL HESAP YAPIYOR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir