İş Fikirleri

Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oldukça eğlenceli ve kazançlı iş fikirleri arıyorsanız oto yıkama işini sizler için tavsiye edebiliriz.İyi bir reklam,iyi bir çevre ve harika bir mekan ile bu işte ilerleyebilir ve günde 10larca araba yıkayabilirsiniz.Büyük bir yerin olması daha fazla araba yıkamanızı sağlayacak ve daha fazla aracın oraya gelmesine neden olacaktır.Madde olarak sizlere oto yıkama dükkanı için gerekli herşeyi açıklayacağız.

 

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

1 – Oto yıkama işinizi planlayın

Oto yıkama sektörünü araştırın: Son gelişmelerden haberdar olabilmeniz için oto yıkama dükkanlarının teknolojilerini,haberlerini her zaman takip edin.Bir.ok yıkama iş yerini ziyaret edin ve bu şekilde gözlemleyerek sizde bir dükkan açmaya karar verin.

Birçok insanın ekonomik durumu iyi olduğunda makineler yerine tercihlerini oto yıkama dükkanlarına tercih ettiklerini biliyorsunuz.Bu mekanları tercih etmelerinin sebepleri ise her zaman daha titiz,daha temiz yıkamalarıdır.Otomobillerin lastiklerine kadar sıfır görünümü kazandırılmaktadır.

Yıkama işini her yönüyle tamamen öğrenmeye çalışın.Gerekirse yıkamacı açmadan önce farklı yıkamacılar ile görüşerek onlardan fikir alın.

Yıkama sektöründe malzemelerin nasıl alındığını ne fiyattan alındığını araştırın.BU işte birçok ekipman sizlere lazım olacaktır.

Bölgedeki oto yıkama rekabetini araştırmaya başlayın: Bölgenizde bulunan rekabeti iyi araştırmanız gerekiyor.Araştırmadan yapılan işlerde genellikle batılmaktadır.Örnek verelim.Araştırmadan iş yaptınız ve bir alt sokakta yıkamanın olduğunu gördünüz.Sizde bir üst sokaktasınız.Sizin tercih edilmeniz çok uzun zamanlar olabilir ve buda batmanıza yol açabilir.

Rakipleriniz bir otomobili ne kadara yıkıyor? Nasıl pazarlama yapıyor? Müşteriler arabalarını ne zamanları yıkamaya götürüyor ve ilgilerini nasıl çekiyorlar? Bu soruları iyi araştırmanız ve çözmeniz gerekiyor.

Planlı bir çalışma hazırlayın: Dükkanı açacağınız zaman planlı bir çalışma şekline sahip olmaya özen gösterin.Müşteri içeriye girdiği zaman onunla nasıl ilgileneceğiniz,arabaya hangi sürede başlayıp hangi sürede bitireceğiniz süreleri en iyi şekilde ayarlayın.İş yaparken başka gelen müşterileri de en iyi şekilde ağırlamaya ve durumu izah etmeye özen gösterin.

Gerekli sermayeyi bulun: Yıkama dükkanlarını açmanın maliyeti 35 bin tl ile 250 bin arasına kadar çıkabilmektedir.Bunu varsa nakit paranızla yoksa da kredi veya kosgep seçeneklerini araştırarak almayı düşünebilirsiniz.

Oto yıkama dükkanınız için uygun bir yer bulun: En doğru yer seçimi , dükkanın başarısını ve kazancını etkileyen faktörlerden birisidir.Yerleşim yerlerine,cadde kenarlarına iş yerinizin reklamını asabileceğiniz,tabela koyabileceğiniz,fark edebileceğiniz yerler olduğuna emin olmasınız.Trafikteki kullanıcılar her zaman sizi görebilmeli ve araçlarını yıkatmak için sizi tercih edebilirler.Tabelayı sürücüler net bir şekilde görebilmelidir.

Bu yüzden bu işte acele etmeyin.Geniş yerler, görülebilir ve benzinlik kenarı yerleri seçmeye gayret edin.İnsanlar hem yakıt aldığında arabasını yıkatabilsinler hemde yakıtını alsınlar.Araştırmalara göre benzinlik kenarında ki yıkamacılar en çok kazananlar arasında yer alıyor bu sektörde.

 

2 – Oto yıkama dükkanınızı açın

Sıra geldi izinleri ve ruhsatı almaya : Bölgenizde ki belediyenin internet sitesine girerek formlara ulaşın.Sonrasında bu formları doldurarak belediyeye başvuru yapın.Burada sizlere adım adım yol gösterilecektir.

Oto yıkama dükkanı için gerekli olan malzemeleri satın alın: Otomobilleri hangi makineler ile yıkanacağını,hangi malzemeleri aktif olarak kullanacağınız konusunda net olun.Bu malzemelerin dayanıklılık süreleri genellikle 5 ile 10 yıl arasında değişmektedir.Tabi sıfır alacağınız için garantili olacaklardır.

 • Hava basınç makinesi
 • temizleme malzemeleri
 • cilalar
 • kurutucular
 • fırça ve havlular

gibi birçok malzemeye ihtiyacınız olacaktır.

Oto yıkama dükkanınızın reklamını yapın: Gerek tabelalar,gerek ilanlar ve broşürler ile reklam yapmaya özen gösterin.Dükkanın tabelası renkli ve otomobiller ile süslü olsun.Tabelanın net göründüğünden emin olun.Müşteriyi çekmenin en iyi yollarından biri indirimler yapmaktır.

Yıkama dükkanınız ile ilgili facebook sayfası açın.Buradan sürekli arkadaşlarınızı davet edin.İndirimler yaptığınıza dair mesajlar paylaşın.

Yıkama dükkanınıza genç arkadaşları tercih edin.Beden gücü bu işte oldukça lazım olacaktır.

Dükkanı açmak:Tüm arkadaşlarınızı,eşinizi dostunuzu açılışa gelmeleri için ikna edin.Gelenlere indirim kuponları verin.Açılışı ne kadar büyük olursa o kadar ilgi çekecektir.

İpuçları

Sürekli olarak yeni kampanyalar yapın.

Müşterilerin numarasını alarak onlara kampanyalar ile ilgili mesajlar atın.

Dükkanda ki malzemelerin bakımlarını sürekli yaptırın.

Müşterilere karşı nazik olun.

Gerekenler Nelerdir?  

Yıkama dükkanı için gerekli malzemeleri ve detayları madde olarak paylaşalım.

 • İş planları
 • Tabela
 • Ekipmanlar ( yukarı da bahsettik )
 • Dükkan için güzel bir yer
 • Sermaye
 • Gerekli kurumsal izinler

Oto Yıkama Açma Şartları

a) Otopark olarak düzenlenen işyeri asgari 400 m2 kapalı alana sahip olacaktır.

İşyerinin asgari 400 m2 kare alana ve kapalı olması gerekir.

Yıkama olacak yerin ticaret,sanayi lejantında olması gerekir.

Suyun aktığı yerler ızgaraya verilecek ve çevreye su aktarılmayacak.

Yıkama olan yerin ses ve gürültülere karşı yalıtımlı olması gerekir.

Oto yıkama dükkanlarını açmanın gerekli detaylarını sizler için anlattık.Daha fazla iş fikirleri için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir