Yeni İş Kurmak

Spor salonu açmak

Hayat boyunca obezite oranları her zaman çok olduğundan dolayı insanlar artık zayıflamak için paralarının birçok kısmını spora yatırmaktadırlar.Nasıl zayıflayabilirim diye çeşitli diyet,spor ve farklı hareketleri uygulamaktadırlar.İş böyle olunca birçok insanın aklından da spor salonu açmalımıyım diye sorular geçiyor.

Spor salonu kimler için uygundur

Antrenman odalarına ve birbirinden farklı aletlere ev sahipliği yapan spor salonlarına bir diğer ismi olan sağlıklı yaşam merkezleri olarak da isim verilmiştir.Adından da anlaşılacağı gibi sağlıklı yaşamak için gidilen ve orada belli hareketleri yaparak zinde kalabilirsiniz.

Spor salonlarının egzersiz yerleri vardır.Dambıllar,barlar,halterler gibi birçok aletler burada yer alır.Birçok spor salonunun egzersiz yerlerinde gelen kişilerin kendilerini gözlemleyebilmesi için her yerde ayna vardır.

Koşu bantları,bisikletler ve uzay gibi kardio araçlarının da bulunduğu bir kardio bölümü vardır.Genelde spora başlanmadan önce burada ısınma hareketleri uygulanır.

Bu kardio araçlarını kullanırken müşteriyi sıkmamak için üzerine konulmuş görüntülü ve sesli sistemler bulunur.Ayrıca duvarlar spor ile ilgili insanların resimleriyle kaplanır ki motivasyon artsın.

Her spor salonunda birbirinden güzel motive edici şarkılar çalmaktadır.Bunlar gün boyunca devam eder.Spor yapan bir kişinin müzik eşliğinde daha iyi çalıştığı gözlemlenmektedir.

Spor salonlarının bazılarında boks yerleri,yüzme havuzlarıda bulunmaktadır ve bunları müşterilerine extra ücret karşılığında sunmaktadırlar.
Sağlıklı yaşamayı ve fit olmaya karşı ilgiler her geçen gün artmaktadır.Salonlar genel olarak sabah 8 gibi açılır ve gece 12 ye kadar hizmet verir.

Bu işte önemli kurallardan birisi her zaman ahlaklı,mesleğine aşık olan kişilerle çalışmaktır.

 

Araştırma ve Rekabet

İlk başladığınız zaman hangi tür insanlarla iletişim kuracağınız ve onlara ne tür hizmet vereceğinizden emin olmalı ve ona göre karar vermelisiniz.Genç yaşlarda bir grup ile çalışmak istiyorsanız aerobik ve dans gibi sınırları organize ederek onları etkilemeye başlayabilirsiniz.

Spor salonunun büyüklüğü,hedef kitlenin tanımlanması ve hangi ekipmanlara sahip olmanız gerektiği konusunda araştırmalar sizlere yardım edecektir.

Salonu satın alırken veya kiralarken çevrede geniş çaplı müşteri odaklı bir araştırma yapılması gerekmektedir.İşlek,alışveriş merkezi yanlarında,okul çevrelerinde gibi yerlerin müşterileri oldukça fazla olabilmektedir.

Spor salonuna gelen müşterilere en iyi hizmeti sağlayacak olan çalışanlarınızı tecrübeli,deneyimli ve bilgili olanlardan seçin.Bu sayede müşterilerinin memnuniyeti oldukça fazla olacaktır.

Müşteriler için güzel bir isim,slogan ve logoyla beraber estetik bir imaja sahip olursanız işletmenizi her zaman hatırlayacaklardır.

 

Spor salonu açmadan önce cevaplamanız gereken sorular

1. Ortak şart mı?

Bildiğiniz üzre ortalık işleri iş hayatında evliliğe benzemektedir.İş hayatında para olduğu için anlaşmazlıklar evliliklerden fazla olabilmektedir.Buna karşın karşılıklı saygıya dayalı ortaklık kurulabilir ve iki tarafada fayda verilebilir.

 

2. Uykusuz kalmaya hazır mıyım?

Ekmek tekneniz artık burası olacağı için ilk başlarda uykusuz kalabilirsiniz evet.Özellikle personel için yeterli bütçeniz yoksa tamamen düzelene kadar uykusuz kalmaya alışık olacaksınız.Tuvalet temizlikleri,duş temizliği,havlu ve alet temizliği gibi işleri yapabildiğinize eminseniz aşağıdaki maddeye geçelim.

3. En az 6 ay beni idare edecek param var mı?

Açılan spor salonunda kitle oluşmadan önce nakit konusunda sıkıntılar meydana çıkabilir.Bu süre içerisinde sizi her türlü idare edecek bir para kenarda durmalı.Birçok firma bu şekilde iflas edebilmektedir.

 

4. Ne tür gelir kaynaklarım var?

Hangi işi yaparsanız yapın,birden fazla gelire sahip olmak en iyisidir.Salonda sadece üyelerin vereceği aidata güvenmemeniz gerekmektedir.Salon içerisinde farklı ürünlerde satabilirsiniz.Örnek vermek gerekirse protein tozları,proteinli yiyecekler çok satılan ürünler arasındadır.

 

5. Uzun vadeli planlarım neler?

İlerde kendinizi nerede görmek istiyorsunuz? Üyelik ücreti 1500 lira olan harika bir salonmu? Yoksa 6 aylığı 250 tl olan , herkesin gelebileceği bir spor salonumu? Bunları düşünerek bir sonradaki hedefinize geçebilirsiniz.

 

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Salonun adı ve adresi ile uygulanacak spor dallarını belirtir dilekçe,
Spor salonunun kurucusunun nüfus cüzdanı örneği,
Salon sahibinin açık adresi ile adli sicil kaydı,
Salona vekâlet edecek kişi olacak ise yapılacak en az 1(bir) yıllık mesul müdürlük sözleşmesinin noterden tasdikli sureti,
İkametgâh belgesi,
Üç adet vesikalık fotoğraf olacak,
Faaliyette bulunulacak her spor dalının çalıştırıcısına ait antrenör, masör veya diğer eğiticilerle yapılan bir yıllık sözleşmenin ilgili federasyon veya il müdürlüğünden tasdikli sureti,
Ticaret Odasına kayıt belgesi, Esnaf ve Sanatkâr Kooperatifine kayıtlı olanlara oda tarafından verilecek belge,
Tesisin, mimar onaylı 1/100 ölçekli vaziyet planı,
Belediyelerce verilecek işyeri açma izin belgesi, itfaiye raporu, illerde il sağlık müdürlüğü, ilçelerde ilçe sağlık müdürlüğü raporu,
Vergi levhası fotokopisi,
Kira kontratının fotokopisi,
Salonla anlaşmalı bir doktor, sağlık memuru veya klinik sözleşmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir